X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Technologie kosmiczne. Jak wykorzystujemy je w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 22:00
Dzięki satelitom możemy korzystać m.in. z radia, GPS czy telewizji nawet z dala od cywilizacji. Technologia kosmiczna, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, towarzyszy nam w codziennym życiu.
Audio
  • Jak technologie kosmiczne zrewolucjonizowały świat? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock /Fer Gregory

Warto również zwrócić uwagę na technologie, które kosmos nam dał jako tzw. "produkty uboczne". Z pewnością bez nich nie mielibyśmy czujników dymu czy filtrów węglowych w okapach. Zostały one opracowane z myślą o kosmosie  mówi Maciej Misiura z Polskiej Agencji Kosmicznej. 

– Warto jednak spojrzeć na badania kosmiczne w szerszym kontekście – przekonuje Damian Szczerbaty z Astroniki – Gdyby okazało się, że istnieją jakiekolwiek formy życia pozaziemskiego, dramatycznie zmieniłoby się postrzeganie naszej rzeczywistości. To jest coś o czym zapominamy, a co w dłuższej perspektywie może być najważniejsze – dodaje.

W eksperymenty, dotyczące wykorzystania właściwości kosmosu, coraz bardziej zaangażowana jest również polska kadra naukowa. – Jeszcze do niedawna brakowało miejsc, gdzie moglibyśmy zdobywać doświadczenie w tym zakresie. Zmieniło się to w momencie wstąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej. W naszym projekcie mamy obecnie blisko 30 osób, a 15 z nich już pracuje w polskim przemyśle kosmicznym – mówi Artur Łukasik, koordynator PWSat2.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: Maciej Misiura (dyrektor Departamentu Krajowego Programu Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej), Damian Szczerbaty (Astronika), Artur Łukasik (jeden z koordynatorów PWSat2, czyli satelity studenckiego Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 27.11.2018
Godzina emisji: 21.09

kb/gs

Czytaj także

Ziemia jest coraz dalej od Słońca. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 08:00
– Odległość Ziemi od Słońca wzrasta, ale są to bardzo małe różnice, około 1,5 cm rocznie – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaką moc kosmos i wojsko daje nam każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 08:00
– Zwykle to jest ten sam worek i pieniędzy i wynalazków  – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń