Technologie kosmiczne. Jak wykorzystujemy je w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 22:00
Dzięki satelitom możemy korzystać m.in. z radia, GPS czy telewizji nawet z dala od cywilizacji. Technologia kosmiczna, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, towarzyszy nam w codziennym życiu.
Audio
  • Jak technologie kosmiczne zrewolucjonizowały świat? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock /Fer Gregory

Warto również zwrócić uwagę na technologie, które kosmos nam dał jako tzw. "produkty uboczne". Z pewnością bez nich nie mielibyśmy czujników dymu czy filtrów węglowych w okapach. Zostały one opracowane z myślą o kosmosie  mówi Maciej Misiura z Polskiej Agencji Kosmicznej. 

– Warto jednak spojrzeć na badania kosmiczne w szerszym kontekście – przekonuje Damian Szczerbaty z Astroniki – Gdyby okazało się, że istnieją jakiekolwiek formy życia pozaziemskiego, dramatycznie zmieniłoby się postrzeganie naszej rzeczywistości. To jest coś o czym zapominamy, a co w dłuższej perspektywie może być najważniejsze – dodaje.

W eksperymenty, dotyczące wykorzystania właściwości kosmosu, coraz bardziej zaangażowana jest również polska kadra naukowa. – Jeszcze do niedawna brakowało miejsc, gdzie moglibyśmy zdobywać doświadczenie w tym zakresie. Zmieniło się to w momencie wstąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej. W naszym projekcie mamy obecnie blisko 30 osób, a 15 z nich już pracuje w polskim przemyśle kosmicznym – mówi Artur Łukasik, koordynator PWSat2.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: Maciej Misiura (dyrektor Departamentu Krajowego Programu Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej), Damian Szczerbaty (Astronika), Artur Łukasik (jeden z koordynatorów PWSat2, czyli satelity studenckiego Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 27.11.2018
Godzina emisji: 21.09

kb/gs

Czytaj także

Ziemia jest coraz dalej od Słońca. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 08:00
– Odległość Ziemi od Słońca wzrasta, ale są to bardzo małe różnice, około 1,5 cm rocznie – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaką moc kosmos i wojsko daje nam każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 08:00
– Zwykle to jest ten sam worek i pieniędzy i wynalazków  – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń