Czym są "piękne przedmioty"?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 22:18
Tydzień temu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się promocja (drugiego tomu) z serii książki "Beautiful Objects".
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: dudassbela/Pixabay

Czym jest piękno współcześnie? Jakimi cechami muszą wyróżniać się obiekty, budynki, przedmioty codziennego użytku, miasta, żeby postrzegać je jako piękne? Czy wygląd otoczenia jest nam obojętny? Czy tylko sprawiają przyjemność zmysłom, czy mają wpływ na naszą efektywność? Czy dziś można mówić o etycznych aspektach piękna? A w ogóle – po co nam piękne przedmioty? Może wystarczą tylko… potrzebne?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Agnieszka Bender (historyk sztuki, współredaktorka serii "Beautiful Objects", do niedawna dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie), Wojciech Kowalski (prawnik, dyplomata, kolekcjoner "rzeczy pięknych", pełnomocnik MSZ do rewindykacji dóbr kultury), Mikołaj Sławkowski-Rode (filozof)
Data emisji: 23.01.2019
Godzina emisji: 21.10

mm/ml

Czytaj także

"Edward Dwurnik był świetnym pisarzem rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 22:00
– Swoje obrazy tworzył bardzo szybko, jeśli weźmiemy pod uwagę ich format i ilość. Ten szybki zapis charakteryzuje jego twórczość. Jeśli ktoś chce tworzyć w przestrzeni groteski to czy chce, czy nie chce, w pewnym sensie staje się moralistą – ocenia mówił Łukasz Kossowski, współkurator przygotowywanej wystawy "Znaki wolności", na której będą prezentowane obrazy Dwurnika. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest pomnik?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:35
Najczęściej – pojedynczą rzeźbą ustawioną na cokole, w miejscu publicznym, w plenerze bądź w przestrzeni miejskiej. Czasem przybiera formę płyty, tablicy, kolumny, obelisku, krzyża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino szaleje w galeriach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 22:00
To zdarza się coraz częściej: chodzimy do galerii, zamiast do kina. Bo w muzeach też można obejrzeć filmy… niekiedy pokazane w ciekawszy niż w kinie sposób.
rozwiń zwiń