O co warto się starać? Poszukiwanie odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 22:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" była Justyna Dąbrowska, autorka książki, której podtytuł brzmi: "Rozmowy z mistrzami". Ci mistrzowie to uczeni, artyści, działacze społeczni; ludzie u kresu swojej drogi życiowej. Starszyzna.
Audio
  • Czego możemy się nauczyć od Mistrzów? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/geralt

Okładka książki "Miłość jest warta starania. Rozmowy z Mistrzami" Justyny Dąbrowskiej, Wydawnictwo Agora Okładka książki "Miłość jest warta starania. Rozmowy z mistrzami" Justyny Dąbrowskiej, Wydawnictwo Agora

Mistrzów pyta się o to, co najważniejsze: o to, co jest warte starania. Czyli, o co? O sens, o twórczość, o miłość. Bo tytuł książki Justyny Dąbrowskiej to "Miłość jest warta starania".

– Tytułowi Mistrzowie to ludzie, którzy urodzili się przed wojną, w jej trakcie lub tuż po niej i jej doświadczenie jest ich udziałem. Chodzę do nich, żeby się dowiedzieć jak mimo tak trudnego, okropnego doświadczenia, można być pełnym życia, witalnym, twórczym, radosnym i jak można patrzeć w przyszłość. Cały czas dowiaduję się jak oni to robią, jak przezwyciężają to trudne doświadczenie. Wygląda na to, że to, co daje siłę, jest w domu rodzinnym. Prawie wszyscy wspominają, że to, co pozwoliło im się mierzyć z tymi przeżyciami, to miłość, którą dostali w domu, która rozświetlała ich początek życia. Można powiedzieć, że pokrywa się to z takim myśleniem psychologicznym o sprężystości psychicznej, którą bierzemy z naszych bezpiecznych początków i oni to pokazują. Jest jednak jeszcze coś: witalizm związany z przekonaniem, że jeśli jesteśmy twórczy, dajemy coś z siebie innym, to stanowi to samonapędzające się koło życia, bycie w relacji ze światem, dawanie siebie, jak mówi pani Joanna Gomułka – rozdawanie siebie – mówi Justyna Dąbrowska.

Kto, oprócz Joanny Gomułki, zalicza się do grona mistrzów Joanny Dąbrowskiej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

Rozmowa z Joanną Gomułką
shutterstock_hejt w sieci 1200.jpg
Nienawiść trzyma się świetnie

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Justyna Dąbrowska (psycholog, psychoterapeutka, dziennikarka, założycielka miesięcznika Dziecko i portalu e-dziecko)
Data emisji: 4.03.2019
Godzina emisji: 21.10

ml/kd

Czytaj także

Czy naszym dzieciom jest potrzebna edukacja psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 22:00
Psychologia nie odpowie na pytanie: "jak żyć?", ale jej odkrycia mogą być pomocne, by poszukiwać odpowiedzi. A świat się komplikuje coraz bardziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nienawiść trzyma się świetnie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 22:14
Po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza mówiliśmy o tym, że mamy dość nienawiści. Ale przyszły kolejne burze i afery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Eseje przygodne" prof. Zbigniewa Mikołejko

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 22:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" był profesor Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja mylona z buntem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 22:15
W tym wydaniu "Klubu Trójki" rozmawiamy o depresji. O depresji? Przecież powiedziano o niej wszystko… Istnieje jednak taka jej postać, która jest niewidzialna. To depresja nastolatków. Mylona jest z buntem lub złym zachowaniem. Nastolatki? "Oni już tacy są"… 
rozwiń zwiń