Jakie miejsce zajmują w historii wybory czerwcowe 1989 roku?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 22:12
Czy to ważna dla Polaków data? Jak wspominamy wydarzenia tego dnia? Co w społeczeństwie zmieniły czerwcowe wybory?
Audio
  • Wokół czerwcowych wyborów z 1989 roku (Klub Trójki)
Warszawa 04.06.1989. Wybory parlamentarne (tzw. Wybory czerwcowe, Wybory do Sejmu Kontraktowego). Okręgowa Komisja Wyborcza nr 40. Nz. głosowanie w lokalu wyborczym na Mokotowie.
Warszawa 04.06.1989. Wybory parlamentarne (tzw. Wybory czerwcowe, Wybory do Sejmu Kontraktowego). Okręgowa Komisja Wyborcza nr 40. Nz. głosowanie w lokalu wyborczym na Mokotowie.Foto: Ireneusz Sobieszczuk/PAP
4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

Goście programu – prof. Andrzej Zybertowicz i red. Piotr Zaremba – wspominali wydarzenia tamtych dni i zastanawiali się nad ich rolą oraz miejscem we współczesnej historii Polski. Mówili również o tym, co stanowi najważniejsze dziedzictwo wyborów 1989 roku, do którego można się odwoływać także i dziś.

– Kiedy 30 lat temu szedłem na wybory, byłem przekonany, że dzieje się coś bardzo ważnego i dobrego. Jednak moje oczekiwania co do zakresu zmian i ich tempa były bardzo ograniczone. Zakładałem, że jeśli "Solidarności" uda się wprowadzić 10 procent swoich posłów, to uruchomi to powolny proces rozszczelnienia systemu. Okazało się, że zmiany poszły szybciej, ale był to proces budowania demokracji fasadowej, a nie rzeczywistej – mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

– To, co nastąpiło po 4 czerwca, było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem i momentem euforii. Ona jednak trwała krótko. Kierownictwo "Solidarności" nie poszło za tym sukcesem – podkreślił Piotr Zaremba.

Jak społeczeństwo zareagowało na czerwcowe wybory? Jakie decyzje można uznać za słuszne, a jakie za błędne? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, doradca prezydenta RP), Piotr Zaremba (historyk, publicysta)
Data emisji: 4.06.2019
Godzina emisji: 21.08

kw/ml

Czytaj także

Zielono nam

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 22:00
W Warszawie niewiele jest historycznych ogrodów. Trzy najważniejsze i najpiękniejsze to Łazienki Królewskie, ogrody w Wilanowie i niedawno otwarte ogrody przy Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politologiczne podsumowanie eurowyborów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 22:00
Nasza dzisiejsza rozmowa dotyczyła tego, co się wydarzyło i jak widzą to naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół nie z tej ziemi. Jakie zmiany przynosi pontyfikat papieża Franciszka?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 22:22
– Miałem wrażenie, że bohaterowie mojej książki, jeśli coś robią, to działają na maksa. Wykonują zadania w pełni i są całkowicie oddani swoim celom i ideom. Zazwyczaj były to idee związane z Kościołem katolickim, ale miałem wrażenie, że są to ludzie, którzy w cokolwiek by się zaangażowali, to robiliby to do końca – mówił w "Klubie Trójki" Mirosław Wlekły, autor książki "Raban! O kościele nie z tej Ziemi"
rozwiń zwiń