Czy Kościół czekają wielkie zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 22:00
W ostatnią niedzielę (6.10) odbył się w Rzymie Synod Biskupów ds. Amazonii, który jest zapowiadano jako rewolucje w Kościele katolickim. Czas na wielkie zmiany?
Audio
  • Jak zmieni się Kościół w przyszłości? (Klub Trójki)
Bazylika św. Piotra w Watykanie
Bazylika św. Piotra w WatykanieFoto: Vladimir Sazonov/ shutterstock

Biskupi niemieccy mówią wprost, że po tym synodzie już nic nie będzie w Kościele takie samo jak przedtem. Podczas obrad będzie poruszana kwestia m.in. zniesienia obowiązkowego celibatu księży oraz możliwości wyświęcania kobiet na diakonisy. Czy takie zmiany są możliwe?

– W Kościele katolickim rzeczywiście mamy rewolucję i proces głębokich zmian. Można mówić nawet o reformacji. Ten obecny Synod, czyli zgromadzenie, jest elementem czy etapem tej głębokiej zmiany, która właśnie się dokonuje – mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński. – Progresywni hierarchowie, którzy chcieliby przeprowadzić w Kościele rewolucję i zbliżyć katolicyzm do protestantyzmu, chcą wykorzystać Amazonię do tego, aby na tamtym terenie przeforsować unikalne rozwiązania i przenieść je do swoich krajów – podkreśla Paweł Chmielewski. 

Czego możemy się spodziewać po Kościele katolickim w najbliższych latach? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: ks. prof. Andrzej Kobyliński (teolog, filozof), Paweł Chmielewski (publicysta)
Data emisji: 9.10.2019
Godzina emisji: 21.10

kw

Czytaj także

Papież Franciszek. 5 lat pontyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 07:15
Franciszek rozpoczął swe urzędowanie w Kościele 13 marca 2013 roku. Wielu watykanistów uważa jego pontyfikat za przełomowy w dziejach papiestwa w ciągu ostatnich kilkuset lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest dziś kondycja Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 22:00
Coraz częściej komentatorzy religijni na świecie piszą, że Kościół przeżywa dziś największy kryzys od czasów reformacji, a nawet od IV wieku, gdy zdominowała go herezja arianizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Kościół jest zdolny do oczyszczenia się?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 14:00
Ponad siedem i pół miliona osób obejrzało w internecie film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział: "Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem film [...], za który pragnę podziękować reżyserowi."
rozwiń zwiń