X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narracyjna wyobraźnia Olgi Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 04:00
Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Uzasadniając przyznanie nagrody, sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że Olgę Tokarczuk doceniono za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". 
Audio
  • Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla (Klub Trójki)
Olga Tokarczuk laureatką literackiejNagrody Nobla za rok 2018
Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2018Foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Królewska Szwedzka Akademia Nauk uznała, że opus magnum laureatki to imponująca powieść historyczna "Księgi Jakubowe". Olga Tokarczuk napisała w mediach społecznościowych: "Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje". 

– To nie było dla mnie wielkie zaskoczenie. Od samego początku spodziewałem się pisarki lub poetki. W tym takim "pakiecie" pięciu najlepszych pisarek na świecie, Olga Tokarczuk jak najbardziej się mieści – mówi prof. Dariusz Nowacki, krytyk literacki i badacz literatury. – Zaskoczenie polega na tym, że otrzymała tę nagrodę tak wcześnie – dodaje Marcin Kube, dziennikarz "Rzeczpospolitej". 

Polska autorka wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek, docenianą również za granicą. Otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich, Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft. 

tokarczuk trójka 1200.jpg
Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym 15 kobiet. Wśród laureatów jest czworo Polaków – Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

***

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie w rodzinie nauczycielskiej. W dzieciństwie wiele czasu spędzała w szkolnej bibliotece, którą prowadził jej ojciec. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała m.in. jako psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu i pokojówka w londyńskim hotelu. W 2018 roku, odbierając w Londynie nagrodę Bookera, podkreśliła, że kolczyki, które ma na sobie, są właśnie z czasów, gdy pracowała w tym mieście. 

18523002 tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk z Bookerem za "Biegunów". "Ta książka wciąż działa"

Debiutowała w 1979 roku opowiadaniami w czasopiśmie "Na Przełaj". W 1989 roku ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 roku pierwsza powieść – "Podróż ludzi Księgi". W kolejnych latach ukazały się m.in. "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998). Powieść "Bieguni" z 2007 roku, była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, została nagrodzona Nike (2008), a dekadę później, książka, której angielskie wydanie nosi tytuł "Flights" (tłum. Jennifer Croft), otrzymała nagrodę Międzynarodowego Bookera. 

W 2009 roku ukazała się się kolejna książką pisarski "Prowadź swój pług przez kości umarłych", w 2014 do księgarń trafiły "Księgi Jakubowe", za które Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Literacką Nike w 2015 roku. Ostatnia książka pisarki to "Opowiadania bizarne" z 2018 roku. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której Barbara Marcinik przypomina fragmenty swoich wywiadów z pisarką.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście: Barbara Marcinik (dziennikarka, Program III Polskiego Radia), prof. Dariusz Nowacki (krytyk literacki i badacz literatury), Marcin Kube (dziennikarz, "Rzeczpospolita") 
Data emisji: 11.10.2019
Godzina emisji: 21.10

PAP/IAR/gs/kw

Czytaj także

Olga Tokarczuk z Bookerem za "Biegunów". "Ta książka wciąż działa"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:32
Nagroda Man Booker International Prize trafiła w tym roku do Olgi Tokarczuk. Polka zdobyła prestiżowe wyróżnienie za książkę "Bieguni", która w angielskim przekładzie znana jest pod tytułem "Flights".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:25
Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w środę Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to nie zaskoczenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 19:04
– Jeśli patrzy się na to, co ostatnio dzieje się na świecie wokół książek Olgi Tokarczuk, to właściwie brakowało jej już tylko tej nagrody – mówi Mariusz Cieślik, wyliczając kolejne nagrody pisarki.
rozwiń zwiń