X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piękno polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 22:00
Nie sposób opowiedzieć o kilkusetletnich dziejach polskiej literatury w ciągu pięćdziesięciu minut. Poza tym spotykamy się przecież w Dniu Niepodległości! Zastosujmy zatem retoryczny chwyt pars pro toto.
Audio
  • Jak polska literatura kształtowała się na przestrzeni wieków (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ekaterina Pokrovsky

"Historia literatury polskiej" Anna Nasiłowska "Historia literatury polskiej" Anna Nasiłowska

Wybraliśmy kilka cytatów o Polsce – jednym z największych tematów naszej literatury. Jak brzmią 11 listopada? Co dziś dla nas znaczą?

Mieliśmy szczęście. Nasza tożsamość literacka ukształtowała się, typowo dla Europy, w XVI wieku. Potem już właściwie ta tożsamość kulturalna pozostała. Gdy zastanawiamy się, kiedy zaczęli pisać Ukraińcy, okaże się, że na początku XIX wieku, Litwini w XVIII wieku. Zrobiłam też glossy do pewnych doświadczeń wspólnych, które były wcześniej i które można uznać za część wspólną. Myślę, że taki gest wyznaczania granic jest niespecjalnie płodny, raczej szukajmy powinowactw, starajmy się pokazać ścieżki, które biegną gdzieś daleko, nie wiadomo jeszcze dokąd – opowiada Anna Nasiłowska, autorka książki "Historia literatury polskiej".

Dzieło Anny Nasiłowskiej jest niezwykłe w samym swoim zamierzeniu. Autorka już we wstępie precyzuje, że ten "jednotomowy zarys literatury polskiej jest adresowany do czytelnika, który o niej niewiele wie", i że "wydaje jej się, iż nieznajomość języka polskiego nie jest przeszkodą uniemożliwiającą korzystania z tej książki". Jest to więc wyzwanie niemające precedensu (jeśli pominąć "The History Of Polish Literature" Czesława Miłosza z 1969 roku, nieco przestarzałą i dość osobistą), bo ma być zrozumiała i interesująca dla czytelnika zagranicznego. Tym samym trudności, przed którymi stają zazwyczaj wszyscy historycy literatury, są tu co najmniej podwójne, a pytanie o metodę przekazywania literatury polskiej poza granicami kraju stanowi siłą rzeczy punkt wyjścia wszystkich poczynań.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Anna Nasiłowska (pisarka, poetka, krytyk literacka, historyk literatury współczesnej, profesor nauk humanistycznych, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Tomasz Bocheński: musimy zachowywać jasność formy w ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" jest profesor Tomasz Bocheński, literaturoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego i krytyk literacki, autor nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia książki "Tango bez Edka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowa, które leczą

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 02:00
Może powinniśmy od czasu porządnie się wyszorować, oczyścić się pięknymi słowami? Bo tyle jest takich, które brudzą.
rozwiń zwiń