Kulturobrazy Polski za granicą. O festiwalu CULTURESCAPES

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 22:00
– Takiej prezentacji polskiej kultury w Szwajcarii nie było nigdy. To był pierwszy tego typu festiwal, który się tam odbył. Dla wielu dyrektorów szwajcarskich instytucji byliśmy terra incognita – mówi Monika Grochowska, zastępczyni dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza współorganizującego festiwal CULTURESCAPES w setną rocznicę nawiązania przez Szwajcarię relacji dyplomatycznych z Polską.
Audio
  • Jak promować polską kulturę za granicą? Podsumowanie festiwalu CULTURESCAPES (Klub Trójki)
15. odsłona  festiwalu CULTURESCAPES odbyła się w dniach 5.10-6.12 w Szwajcarii
15. odsłona festiwalu CULTURESCAPES odbyła się w dniach 5.10-6.12 w Szwajcarii Foto: Hauser Schwarz/mat. promocyjne

15. odsłona interdyscyplinarnego festiwalu CULTURESCAPES zakończyła się na początku grudnia. W miastach rozsianych po całej Szwajcarii, w tym w Bazylei przez dziesięć tygodni prezentowaliśmy tamtejszej publiczności naszą kulturę i tożsamość w różnych jej odcieniach – przez teatr, operę, sztuki wizualne, literaturę, muzykę, film, a nawet przez… perfumy oddające "esencję Polski".

– Rozmowy z festiwalem podjęliśmy ponad 2,5 roku temu. Przygotowanie sensownej prezentacji wymaga długiego okresu preparacji – podkreśla Łukasz Strusiński z Wydziału Zarządzania Wiedzą Instytutu Adama Mickiewicza. – Projekt jest w istocie ważny, kiedy jest on chciany przez partnera, który nie tylko wykłada pieniądze, ale też bierze odpowiedzialność za program i za swoją publiczność, przed którą taki program prezentuje – dodaje.

W jaki sposób Instytut Adama Mickiewicza przygotowywał się do zaprezentowania polskiej kultury na festiwalu CULTURESCAPES? Jak odbiór polskiej kultury w tym kraju kształtował się na przestrzeni ostatniego stulecia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Goście: Monika Grochowska (zastępczyni dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza), Łukasz Strusiński (Wydział Zarządzania Wiedzą Instytutu Adama Mickiewicza)
Data emisji: 17.12.2019
Godzina emisji: 21.08

kr

Czytaj także

Malowanie na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 22:00
Biografie wielkich twórców zawsze wzbudzały zainteresowanie – a zaczął je spisywać Giorgio Vasari w połowie XVI wieku, zdobywając informacje bezpośrednio od artystów bądź posiłkując się relacjami innych, niekiedy nie gardząc informacjami mniej wiarygodnymi, ocierającymi się o "wieści gminne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tancerka i Zagłada

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 22:00
Książka Weroniki Kostyrko o Poli Nireńskiej ukazała się już jakiś czas temu, ale z radością do niej i do jej bohaterki wracamy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki znak twój?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 22:00
Trudno w jednym słowie zawrzeć charakter i cel jakiejś organizacji, przedsiębiorstwa czy marki.
rozwiń zwiń