"Jak w soczewce". Nowa wystawa w Muzeum Woli w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 22:00
"Wola, jak w soczewce, skupia zjawiska przemian w krajobrazie, które nastąpiły po 1989 r., nie tylko w Warszawie…" – czytamy w tekście informującym o wystawie otwartej w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy.
Konrad Schiller  kierownik Muzeum Woli
Konrad Schiller – kierownik Muzeum WoliFoto: Barbara Marcinik/PR

Tytuł wystawy: "Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku". Wola to oczywiście dzielnica Warszawy, której przyjrzeliśmy się w tym wydaniu "Klubu Trójki". 

Opublikowany przez Muzeum Woli Czwartek, 27 sierpnia 2020

Rewitalizacja, budownictwo mieszkaniowe, okazałe wysokościowce. Procesy, które przeobraziły robotniczą dzielnicę w centrum biznesowe. Znikająca "stara" Warszawa, rozrastające się city. Spełniające się "sny o potędze". Jaka przyszłość tej części Warszawy? Jak jej przeobrażenia wpływają na jej mieszkańców? Jak postrzegają ów dynamicznie zmieniający się pejzaż architekci i urbaniści?

IMG_0871.JPG
Muzeum Woli – galeria zdjęć
Posłuchaj
52:42 2020_09_16 21_07_07_PR3_Klub_Trojki.mp3 Gdzie bije serce warszawskiej Woli? (Klub Trójki)

 – Rok 1989 spowodował, że obszary industrialne zostały zamrożone, zaczynały znikać z mapy Warszawy. Przykładem są Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, które w 1989 roku zaczęły być dzielone na pomniejsze spółki. Wystawa nie dotyczy przemian gospodarczych i ekonomicznych, natomiast efektem tych przemian była utrata tkanki architektonicznej – mówił kierownik Muzeum Woli Konrad Schiller.

Rok 1955. Teren między ulicami: Żelazną i J. Marchlewskiego. Na pierwszym planie widoczny wykop linii średnicowej z torami kolejowymi. Widok z góry od strony Alej Jerozolimskich  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Rok 1955. Teren między ulicami: Żelazną i J. Marchlewskiego. Na pierwszym planie widoczny wykop linii średnicowej z torami kolejowymi. Widok z góry od strony Alej Jerozolimskich Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik 
Wydawca:
 Sylwia Héjj
Goście: Patrycja Jastrzębska (kuratorka wystawy "Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku", historyczka sztuki, animatorka kultury), Konrad Schiller (kierownik Muzeum Woli)
Data emisji: 16.09.2020
Godzina emisji: 21.07

kr

Czytaj także

Tryptyk o wolności. Odloty z domu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 22:00
Dojrzewanie często polega na próbach oderwania się od tego, co zastane, dane, nie sprawdzone samemu. To bunt, który jest przeżywany w pojedynkę lub doświadczany zbiorowo – co zdarzyło się pod koniec lat 60. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewanie wolności, czyli Joan Baez w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 22:00
19 listopada 1985 roku wystąpiła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ikona amerykańskiego folku, obrończyni praw człowieka – Joan Baez. Jak sama później mówiła, "był to najszybciej zorganizowany koncert w jej karierze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Docs Against Gravity: wielkie święto czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 22:30
W piątek przedpołudniowymi projekcjami w siedmiu miastach Polski rozpocznie się 17. edycja festiwalu Docs Against Gravity, jeden z największych tego typu festiwalów w Europie i na świecie. To okazja, aby obejrzeć najnowsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata oraz spotkać się z ich twórcami. Festiwal potrwa do 13 września.
rozwiń zwiń