Muzeum Sztuki Nowoczesnej: raport z placu budowy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 22:30
Historia powstawania siedziby MSN w Warszawie liczy sobie już 15 lat i naznaczona jest wieloma perturbacjami. Na szczęście trwają już prace na placu budowy na Placu Defilad, a otwarcie siedziby Muzeum planowane jest na grudzień 2022 r.
Pawilon Emilia będzie siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej do maja 2016 roku
Pawilon Emilia będzie siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej do maja 2016 rokuFoto: Bartosz Stawiarski

Według założeń programowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma prezentować dorobek i przemiany sztuki polskiej XX i XXI w. w kontekście międzynarodowym. Ma stanowić platformę dialogu między tradycją i nowymi prądami, co pozwoli na stałe odnawianie historycznej pamięci „bliskiej” oraz na społeczne negocjowanie zmieniającej się hierarchii wartości w szeroko rozumianej dziedzinie kultury. 


Posłuchaj
50:18 2020_09_30 21_08_32_PR3_Klub_Trojki.mp3 Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej rośnie w górę! (Klub Trójki)

Budowa siedziby warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest jak najlepszy thriller: najeżona problemami, niespodziewanymi zwrotami akcji, zaskakującymi rozwiązaniami. 15 lat od pierwszego podpisu, po dwóch międzynarodowych konkursach i przynajmniej jednej zerwanej umowie budowa MSN powoli wyłania się ponad poziom gruntu na pl. Defilad. A tysiące warszawiaków dzień po dniu śledzi z uwagą, co się dzieje na placu budowy.

Prezentacja projektów budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa/YouTube Warszawa


– Doprowadzenie do momentu, w którym sie znajdujemy, to był proces niezwykle trudny i długotrwały. Ogromna praca została wykonana nie tylko przez muzeum, ale także dużą grupę ludzi, która wspierała nas przez te lata – mówi architekt Mikołaj Mundzik, wicedyrektor ds. inwestycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Warszawa/Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej/YouTube przychodzkipl - aviation & travel

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Mikołaj Mundzik (architekt, wicedyrektor ds. inwestycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Data emisji: 30.09.2020
Godzina emisji: 21.08

pr


Czytaj także

Andrzej Biernacki o realiach prowadzenia galerii sztuki poza centrum

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 13:00
- Układ sztuki skupia się wokół instytucji publicznych. Nawet najmocniejsza galeria prywatna nie może konkurować z budżetami instytucji państwowych. A żeby promować artystę, niezbędne są pieniądze. Cała organizacja kosztuje, to masa wydatków. Tego nie da się pominąć - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Biernacki malarz, założyciel i kurator galerii Browarna w Łowiczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy na obrazki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 22:00
"Zawłaszczanie to jeden z najważniejszych nurtów sztuki współczesnej" – uznała kuratorka wystawy "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce", prezentowanej w Zachęcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwięziony geniusz" – zbiór rycin Piranesiego do obejrzenia w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 17:42
Zbiór rycin włoskiego rytownika i architekta Piranesiego, pochodzących z kolekcji króla Stanisława Augusta, można oglądać na wystawie w Dawnej Sieni Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystawa "Uwięziony Geniusz Giovanni Battista Piranesi" wpisująca się w przypadający 4 października jubileusz 300. urodzin artysty będzie czynna do 5 stycznia 2021 roku.
rozwiń zwiń