Ile zwierzęcia jest w człowieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 23:15
Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: lassedesignen/shutterstock

słoń_1200.jpg
Czy zwierzęta potrafią tworzyć sztukę?

O tym niezwykłym związku i oddziaływaniu kulturowym świadczą dziesiątki, a nawet setki powiedzeń i przysłów, w których człowieka zastępuje zwierzę, dzięki czemu trafnie i skrótowo można opisać jego wygląd, cechy charakteru lub zachowanie. 


Posłuchaj
53:25 2020_11_18 22_05_33_PR3_Klub_Trojki.mp3 Zwierzęta w ludzkiej kulturze (Klub Trójki)

Innym dowodem na to, jak bardzo przenosimy i odnosimy do zwierząt nasze odczucia i zachowania są... bajki. Od najdawniejszych czasów ich bohaterami bardzo często są nasi czworonożni lub skrzydlaci znajomi, a ich przygody oraz płynące z nich wnioski to odzwierciedlenie tego, czego czasami nie chcemy powiedzieć o bliźnich wprost. 

W bajkach ludzie ukrywają się za maskami zwierząt, które służą jako alegorie. Dzięki temu zwierzęta mówią, piszą, myślą, czują i zachowują się jak ludzie oraz, co najważniejsze, prezentują pewne typy ludzkie i symbolizują ich postawy. Tak było od najdawniejszych czasów, od Ezopa przez La Fontaine'a i Krasickiego po Brzechwę.

Jak bardzo umysły innych zwierząt różnią się od naszych? - dyskusja panelowa/YouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

Najwdzięczniejszym i najbardziej uważnym odbiorcą takich bajek wciąż są dzieci. – Zwierzęta przyciągają uwagę dzieci, które wyczuwają w nich braci, sojuszników... Marzeniem każdego wydawcy jest wydawanie wierszy Jana Brzechwy o zwierzętach. "Kaczka dziwaczka", "Szelmostwa lisa Witalisa", "Pchła Szachrajka" są cały czas żywe i cieszą się wielką popularnością – potwierdza graficzka Ewa Stiasny, współzałożycielka wydawnictwa Dwie Siostry.

Z drugiej strony wiele przysłów dotyczących zwierząt nijak się ma do ich rzeczywistego charakteru i zachowań. – To są powiedzenia stare, wielowiekowe, tymczasem nasze postrzeganie zwierząt bardzo się zmieniło, szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Np. pies raczej przestał pilnować podwórza, a często jest już pełnoprawnym członkiem rodziny – tłumaczy lekarka weterynarii Leila Matar.

Umysły innych zwierząt, Maciej Trojan/YouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Ewa Stiasny (graficzka, współzałożycielka oficyny Dwie Siostry), Leila Matar (lekarka weterynarii, zoofizjoterapeutka)
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Jakie jest miejsce kota w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 18:00
Są tajemnicze i nieprzewidywalne. Potrafią lenić się całymi dniami, by w mgnieniu oka tryskać energią. Koty, bo o nich mowa, są obecne w naszych domach, ale także w kulturze, od bardzo dawna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zoo – więzienie czy azyl?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 22:00
Ogrody zoologiczne budzą sporo emocji. Są często postrzegane jak więzienia dla zwierząt i atrakcję podobną do cyrku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiedzialność za każde stworzenie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 18:29
W czasie wakacji często mówimy o porzuconych psach czy kotach. Tymczasem w naszych domach hodujemy przecież także inne gatunki zwierząt – ryby, raki, żółwie, jaszczurki i węże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domki dla jeży staną w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 09:00
Jeże – urocze, choć "kłujące" zwierzęta. Dzikie, a jednak mieszkające z nami w miastach, parkach i przydomowych ogródkach. I czasami potrzebujące naszej, ludzi, pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azyl dla czworonożnego weterana

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 14:45
Kupuje się je do służby, szkoli, pracuje z nimi: zabezpieczają mecze i imprezy, tropią przestępców i zaginione osoby. Po zapachu są w stanie zlokalizować narkotyki i podłożoną bombę. Psi i konni funkcjonariusze dbają codziennie o nasze bezpieczeństwo. A co potem?
rozwiń zwiń