Czas. Jakie znaczenie ma dla ludzi? Jakie znaczenie ma dla sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 23:15
Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że czas odbieramy, przeżywamy rozmaicie: bywa niemożliwie rozciągnięty lub bardzo szybko przemija. To jest zależne zarówno od naszego charakteru, jak i wieku. Czy zatem żyjemy czasem wspólnym, czy indywidualnym?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lallanan/shutterstock

1200_zegarek_shut.jpg
Mechaniczny czy cyfrowy. Jakie zegarki są cenne?

W czasie pandemii jedni narzekają na nadmiar zajęć, innym czas dłuży się niemiłosiernie. Ten "rozciągnięty czas" fatalnie znoszą ludzie nawykli do towarzyskiej aktywności, żyjący w przebodźcowanym świecie wirtualno-medialnym. Ci z trudem wytrzymują choćby najkrótszą chwilę samotności.

Z kolei innym dni umykają w przyspieszonym tempie, gdyż przybyło im obowiązków związanych z opieką nad dziećmi albo osobami starszymi. Co więcej, urządzenia i tzw. komunikatory, które miały zaoszczędzić nam czasu, coraz więcej tego czasu zjadają.


Posłuchaj
51:58 2020_12_02 22_07_10_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak odczuwamy czas? (Klub Trójki)

Czas to podobno pieniądz. Można więc powiedzieć, że jesteśmy coraz bardziej skąpi, jeśli chodzi o dawanie czasu innym, o poświęcenie czasu bliźnim - z uwagą. I okazuje się, że właśnie czas jest najcenniejszym prezentem, jakim możemy obdarować bliskich.

– Powiedzenie o czasie i pieniądzu możemy skontrować powiedzeniem prymasa Wyszyńskiego: "Czas to miłość". Czyli możemy go mierzyć bardzo materialnie lub pewnym wymiarem ofiary, czyli tego, co mogę z siebie ofiarować innym – mówi ks. Mirosław Nowak, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. – I myślę, że w kontekście pandemii to przeciwstawienie jest bardzo ważne – dodaje.

A czas w sztuce? Zdarza się, że zapomniany artysta po setkach lat staje się ludziom bliski (np. Vermeer van Delft, Giotto, Piero della Francesca). Co jest przyczyną takich "odkryć"? Podobna atmosfera do tej z przeszłości?

– Od razu przychodzi mi na myśl powiedzenie "ars longa, vita brevis" – sztuka długa, życie krótkie. Bo dzieło sztuki żyje poza czasem, żyje wtedy, kiedy jest odbierane. Zresztą sztuka zawsze była zafascynowana czasem: jest cała, ogromna sfera związana z vanitas, przemijaniem – tłumaczy ks. Nowak.

Pink Floyd – Time (2011 remastered)/YouTube Pink Floyd Remastered Songs

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: ks. Mirosław Nowak (historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)
Data emisji: 2.12.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Niedługo znów przestawimy zegarki. 84 proc. obywateli UE przeciw zmianie czasu na zimowy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:45
Już niedługo będziemy mogli pospać dłużej i przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 25 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile zwierzęcia jest w człowieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 23:15
Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęście w nieszczęściu 

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 23:00
Obecny czas pandemii dla wielu jawi się jako czas zły, wręcz stracony. Czy tak jest w istocie?
rozwiń zwiń