Polski desant kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 17:40
Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego wyjawił ambitny plan kulturalnych wydarzeń wokół polskiej prezydencji w UE. W "Klubie Trójki" zdradza także gwiazdy tegorocznego Festiwalu Malta.
Audio

Od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku Polska będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej. Wydarzenie to ma nie tylko polityczny wymiar, ale też służy budowaniu wizerunku i promocji kraju przewodniczącego.

Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu (NInA), decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powierzono koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, Instytutowi Adama Mickiewicza (IAM) – koncepcję i realizację wydarzeń kulturalnych, które odbędą się za granicą.

- Naszą misją jest to, by tak, jak remontujemy Wawel i inne zabytki, doprowadzić do stanu, w którym możliwie wszystkie zapisy kultury w postaci audiowizualnej i audialnej, w jak najlepszej jakości zostały zdigitalizowane - wyjaśnił misję Narodowego Instytutu Audiowizualnego jego dyrektor Michał Merczyński.

NInA już od dwóch lat prowadzi kulturalne przygotowania w miastach, w których odbędą się najważniejsze spotkania polityczne w trakcie naszej prezydencji. Będą to Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław i Sopot, a także Katowice, Lublin i Białystok. - Wszystkie projekty, podkreślam to z ogromną mocą, które będą realizowane w tych miastach zostały wypracowane z wielkim zaangażowaniem artystycznych środowisk lokalnych oraz instytucji kultury, które na tym terenie działąją - podkreślił Merczyński.

Zupełnie wyjątkowym wydarzeniem w trakcie programu krajowego będzie Europejski Kongres Kultury, który odbędzie się we Wrocławiu 8-11 września 2011 pod hasłem "Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej".

- Kongres to potrójne wyzwanie: artystyczne, polityczne, intelektualne. Wszystkie spotkania zostały zaplanowane tak, by być najwyższej klasy i budować przekonanie, że mamy do czynienia z wydarzeniem nadzwyczajnym - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Michał Merczyński dodał, że prócz trzech aspektów wymienionych przez ministra Zdrojewskiego, elementem unikalnym będzie strona obywatelska. - W debatach, prócz polityków, artystów i ekspertów, wezmą udział przedstawicieli organizacji pozarządowych, czyli obywatele kultury - wyjaśnił.

W trakcie Europejskiego Kongresu Kultury, ale także przed i po nim, czeka nas prawdziwa ofensywa kulturalnych wydarzeń w dziedzinach: teatru, muzyki, literatury, sztuk audiowizualnych, architektury i designu, filmu oraz spotkań i debat.

Bieżące informacje na temat wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji oraz szczegółowy program Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji można znaleźć na stronie Kongresu.

Narodowy Instytut Audiowizualny także na swojej stronie podaje informacje dotyczące spotkań w poszczególnych miastach.

Europejski
Europejski Kongres Kultury

 

O tym, co znajdzie się w ramach programu zagranicznego i czy realizacja planów kulturalnych na czas przewodnictwa może mieć wpływ na kondycję naszej kultury w latach późniejszych, także rozmawialiśmy w audycji.

Aby jej wysłuchać, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

"Nie mamy strategii na prezydencję"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 05:00
"Polski rząd powinien już kończyć tworzenie programu na ten czas".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmienne priorytety polskiej prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 18:59
Konrad Szymański, europoseł (PiS): Rząd próbuje polskiej opinii publicznej sprzedawać cokolwiek zechce. Tak się prezydencji nie planuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska wyda krocie na ochronę VIP-ów

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 07:39
Mikołaj Dowgielewicz (MSZ): Na ochronę zagranicznych oficjeli wydamy 25 proc. budżetu przeznaczonego na czas przewodniczenia UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska prezydencja zelektryzuje UE

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 10:06
Kraje, które piastują prezydencję w Unii Europejskiej, starają się osiągnąć unijne i własne cele. Polska ma też swoje - związane głównie z energią.
rozwiń zwiń