X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wolna wola jest złudzeniem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 16:00
– Mamy poczucie, że działamy jako wolne, niepodległe i w pełni odpowiedzialne za własne akty i wybory jednostki, gdy tymczasem odkrycia neuronauki pokazują, że nasze działania można przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem – mówił Tomasz Stawiszyński, dziennikarz "Newsweeka”.
Audio
Polskie grupy przestępcze są coraz lepiej zorganizowane i niebezpieczne
Polskie grupy przestępcze są coraz lepiej zorganizowane i niebezpieczneFoto: tomskydive/sxc.hu/CC

Neuronauka jest stosunkowo nową, interdyscyplinarna dyscypliną. Zbiera osiągnięcia psychologii, ale tej skoncentrowanej na mózgu (neuropsychologii), socjologii, neurologii, biochemii i filozofii. Rozwinęła się w ostatnich 20, 30 latach i dzięki niej wiemy znacznie więcej  o mózgu i mechanizmach rządzących naszym zachowaniem niż jeszcze dwie dekady temu. W "Newsweeku" Tomasz Stawiszyński napisał artykuł o opublikowanym w ubiegłym miesiącu raporcie Royal Society "Neuronauka a prawo", przygotowanym pod kierunkiem prof. Nicholasa Macintosha, psychologa z Cambridge.

Odkrycia neuronauki pokazują stopień determinacji naszych decyzji rozmaitymi czynnikami,  od genetycznych, przez związane z budową mózgu, jego biochemią, aż po zmiany funkcjonalne. – Suma tych determinacji jest tak ogromna, że my, nie zdając sobie tego sprawy, podejmujemy decyzje, które mając odpowiednią ilość danych i znając algorytm, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć – mówił Tomasz Stawiszyński.

Wskrzeszanie XVIII-wiecznej ideologii?

Prof. Jacek Hołówka, etyk, stwierdził, że determinizm jest przekonującym stanowiskiem jedynie w stosunku do naszych ograniczeń. – Istotnie, nie jesteśmy w stanie zmienić tego w naszym stylu czy sposobie myślenia, co stanowi o ograniczeniu, np. refleksu. Istnieją czysto fizyczne czy fizjologiczne bariery, których przeskoczyć nie możemy. Natomiast żeby istniały determinacje, które zmuszają nas pozytywnie, inspirują do jakiegoś działania, w naszym imieniu dokują wyborów, to nie sądzę, żeby jakiekolwiek badania to w wiarygodny sposób potwierdziły – mówił profesor.

Gość Trójki przypomniał, że jeszcze w XVIII wieku istniały koncepcje późno oświeceniowe, które mówiły dokładnie to samo, co specjaliści od neuronauki (np. koncepcja człowiek-maszyna La Mettriego). Została wówczas postawiona hipoteza, że tak naprawdę jesteśmy swoim mózgiem, natomiast świadomość działa z pewnym opóźnieniem – tłumaczył prof. Hołówka. Miałoby to polegać, na tym, że to mózg podejmuje decyzję, a potem świadomość  znajduje jej racjonalne uzasadnienie.

Rewolucja moralna

W raporcie "Neuronauka a prawo" uczeni stawiają pytanie o związek między tą wiedzą a podstawowymi pojęciami prawnymi i etycznymi, zwłaszcza pojęciem odpowiedzialności. "Jeśli bowiem dojdziemy do momentu, w którym będziemy w stanie stwierdzić, że ktoś, kto popełnił przestępstwo, ma wszelkie genetyczne predyspozycje do bycia przestępcą – mówi prof. Macintosh – sąd powinien uznać to nie za okoliczność łagodzącą, tylko obciążającą. Ktoś z takimi predyspozycjami powinien być staranniej izolowany od społeczeństwa".

Więcej o  perspektywach, otwieranych przed naszą cywilizacją przez naukę oraz o relacji między neuropsychologią a prawem i etyką w dźwięku "Klub Trójki", 24.01.2012.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 21.00.
(pg)

Zobacz więcej na temat: NAUKA prawo