Orły 2013: wybory są coraz trudniejsze

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 15:19
- Ogromnym powodem do satysfakcji dla mnie był fakt, że trzy scenariusze, które wybrałem dwa lata temu: "Pokłosie", "Obława" i "Drogówka", spotkały się z największym uznaniem widowni i Akademii - powiedział w Trójce Maciej Stuhr. Aktor został nagrodzony Orłem 2013 za najlepszą główną rolę męską.
Audio
Aktor Maciej Stuhr odbiera nagrodę Orła 2013 w kategorii Główna rola męska za rolę w filmie Pokłosie. Uroczysta gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013 odbyła się 4 bm. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Warszawa, 04.03.2013.
Aktor Maciej Stuhr odbiera nagrodę Orła 2013 w kategorii "Główna rola męska" za rolę w filmie "Pokłosie". Uroczysta gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013 odbyła się 4 bm. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Warszawa, 04.03.2013. Foto: fot. PAP/Leszek Szymański

Nagrodę przyniosła Stuhrowi rola w "Pokłosiu", ale w tym roku był także nominowany za drugoplanową rolę w "Obławie". - To było dla mnie wielkie święto, miałem absolutnie wyjątkowy filmowy rok i nie sądzę, by prędko trafił się taki drugi - przyznał w "Klubie Trójki".

Polskie Nagrody Filmowe - Orły, przyznane zostały po raz piętnasty. - Aż trudno mi uwierzyć, że już 15 lat temu przywiozłem z Los Angeles pomysł, by zgromadzić ludzi, którzy przyznawać będą nagrody wzorowane na amerykańskich Oscarach - mówił Dariusz Jabłoński, pomysłodawca i dyrektor Orłów. W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim przyznał, że organizatorzy w tym roku szczególnie przeżywali właśnie Orła dla Macieja Stuhra. - Uważamy go za współtwórcę tych nagród i w dużym stopniu jego zasługą jest dzisiejsza ranga wydarzenia - dodał podkreślając jednocześnie, że Polska Akademia Filmowa w swoich wyborach oddziela sympatie od uznania profesjonalnego.

Najwięcej statuetek w tym roku zebrał film "Obława", za: najlepszy film, dźwięk, zdjęcia i kostiumy. - Do tej pory nie mogę wyjść z zaskoczenia, nie spodziewałem się takiej puenty. Ale wszyscy ciężko pracowaliśmy na ten moment - powiedział Marcin Krzyształowicz.

Więcej kultury w Trójce >>>>
Dla odtwórczyń dwóch nagrodzonych ról kobiecych filmy, w których zagrały, okazały się być przełomowymi w karierze. O zawodowym przeobrażeniu dzięki "Sponsoringowi" mówiła Joanna Kulig (najlepsza rola drugoplanowa), dzięki "Bez wstydu" - Agnieszka Grochowska (najlepsza rola drugoplanowa).
- To, co się wydarzyło w poniedziałek, jest dla nas krokiem milowym! - podkreślił Jacek Bławut mówiąc o radości, jaką środowisku polskich filmowców dokumentalnych sprawiło dodanie nowej kategorii Orłów dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego. - To właśnie polskie dokumenty zdobywają nagrody na światowych festiwalach, a w kraju nie zawsze są doceniane. Na Zachodzie dokument ma charakter bardziej dziennikarski, porusza problem, u nas te filmy są bardziej osobiste, autorski, emocjonalne. Ich konwencja nie zawsze łatwo dociera do masowego widza - wyjaśnił. Jego "Wirtualna wojna" jest pierwszym filmem nagrodzonym w tej kategorii.

Kto przechowywał włosy Arkadiusza Jakubika? Czego życzą sobie organizatorzy Orłów na przyszłość? Skąd wiedzę i inspirację czerpała Magdalena Rutkiewicz-Luterek nagrodzona za kostiumy do"Obławy" i co jej mówił obłęd w oczach Marcina Dorocińskiego? Jaką rolę w realizacji "Sponsoringu" odegrała tłumaczka?
Posłuchaj całej audycji, w której znalazł się także fragment wypowiedzi Danuty Szflarskiej, nagrodzonej w tym roku Orłem za całokształt dorobku.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

Czytaj także

"Już nigdy nikt nie będzie taką gwiazdą jak Cybulski"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 17:21
- Powracają przemyślenia o jego roli w polskiej wizji kina. Ta odwaga zawsze będzie inspirująca - mówi Piotr Głowacki, który za rolę w "80 milionach" dostał drugą w karierze nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy Caraxa i Bessona na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 08:00
- Francuski neobarok i pomysł przypomnienia filmów z lat 80. chodził za nami od dawna. Gdy "Holy Motors"pojawił się w Cannes, postanowiliśmy przygotować retrospektywę Leosa Caraxa - zapowiada nową edycję festiwalu Magda Sztorc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smarzowski przekracza sześć zer

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 23:00
- Największa frekwencję w ostatnim roku miały 3 tytuły: "W ciemności" - 1, 4 mln, "Jesteś Bogiem" - ponad 1,6 mln i "Drogówka", która szykuje się, żeby przekroczyć milion. - Coś się zmieniło u widzów polskiego kina, chcą oglądać ambitne filmy - mówi Arkadiusz Jakubik, jeden z aktorów Wojciecha Smarzowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2013 przyznane: "Obława" najlepszym filmem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 08:00
W tegorocznym rozdaniu nagród Polskiej Akademii Filmowej najwięcej statuetek zdobył film "Obława". Najlepszą aktorką została Agnieszka Grochowska, najlepszym aktorem - Maciej Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: zmieniłam spojrzenie na Palacha

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 16:03
- Przejmująca jest jego samotność i ta próba zbudowania politycznego aktu z czegoś, co było jednostkową decyzją młodego człowieka - mówi Agnieszka Holland o Janie Palachu, bohaterze jej najnowszego filmu "Gorejący krzew". Premiera telewizyjna w niedzielę wieczorem.
rozwiń zwiń