Rita Gombrowicz i "Kronos" Witolda Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 23:45
Rita Gombrowicz gości po raz kolejny w Polsce, uczestnicząc w premierze publikacji tajnych zapisków Witolda Gombrowicza, które zatytułował on "Kronos". W "Klubie Trójki" opowiadała o tych tajnych zapiskach, które tworzą swoiste "kalendarium" życia autora "Ferdydurke".
Audio
  • Rita Gombrowicz opowiada jak powstawał i jak wydany został "Kronos" (Klub Trójki)
Rita Gombrowicz w Trójce
Rita Gombrowicz w TrójceFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Prawdopodobnie autor "Transatlantyku" zaczął sporządzać te zapiski w 1952 lub 1953 roku. Ostatnia notka pochodzi z maja 1969 roku. "Kronos" ukazuje się właśnie, najpierw na Targach Książki w Warszawie. Drugi powód wizyty pani Gombrowicz to obchody 50. rocznicy powrotu pisarza z Argentyny do Europy we Wsoli, w Muzeum Witolda Gombrowicza (16 i 17 maja). Prof. Jerzy Jarzębski nazywa "Kronos" kalendarium.

"Kronos" - intymny dziennik Gombrowicza w Trójce

Rita Gombrowicz zwraca uwagę na to, że tajne zapiski jej męża stanowią bazę dla powstającego w tym samym czasie (mniej więcej, bo "Kronos" pisany był, jak wspomniałam, niemal do końca) "Dziennika" (1953-1966). Wydawnictwo Literackie (edytor wszystkich dzieł Gombrowicza) opublikowało w książce nie tylko sam tekst (starannie opracowany). Są także m.in. fotografie i Tableau (o czym – więcej w tym wydaniu "Klubu Trójki"). Rozmowę tłumaczyła pani Renata Niziołek.

Witold Gombrowicz – pisarz odważny, czy bezczelny?

W "Klubie Trójki" zaprezentowaliśmy dwa z siedmiu, przedstawianych w Trójce fragmentów książki, w oszczędnej interpretacji Jacka Poniedziałka i z muzyką Jacka Grudnia. Przekazaliśmy Państwu egzemplarze książki. Po jej lekturze nie będę umiała już tak beztrosko śmiać się, czytając "Ferdydurke" czy "Transatlantyk". "Kronos" pokazuje ciemną stronę życia Witolda Gombrowicza, ogrom cierpienia, z którego nie zdawałam sobie sprawy.

Witold Gombrowicz w nagraniach archiwalnych Polskiego Radia

P.S. Zastanawia tytuł prywatnych zapisków autora "Dziennika". "Kronos"? Licentia poetica obowiązuje jednak.

Baszka Marcinik, Wojciech Dorosz – wydawca.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Czytaj także

"Kronos" - intymny dziennik Gombrowicza na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 13:00
Fragmenty tekstu, o którym przez dziesięciolecia krążyły legendy czyta Jacek Poniedziałek. Gościem wtorkowego "Klubu Trójki" (14 maja, godz. 21.00) była Rita Gombrowicz - wdowa po pisarzu, która przygotowała "Kronosa" do publikacji. Audycję poprowadzi Baszka Marcinik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gombrowicz: pisarz odważny czy bezczelny?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 09:01
Po 44 latach od śmierci autora ukazuje się wreszcie "Kronos” – owiany tajemnicą dziennik intymny Witolda Gombrowicza. – Lekturę tego dzieła warto poprzedzić "Dziennikiem”, bo "Kronos” daje raczej suchą materię faktów – mówił w "Klubie Trójki” profesor Jerzy Jarzębski.
rozwiń zwiń