X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy to dobrze, że Sejm zakazał uboju rytualnego?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 12:20
- Jestem zwolennikiem wolności religijnej, ale trudno mi odpowiedzieć na to pytanie – mówił w Trójce publicysta i eseista Filip Memches. – Ja nie mam wątpliwości, że dobrze się stało – podkreślał natomiast Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta.
Audio
  • Czy to dobrze, że Sejm zakazał uboju rytualnego? (Klub Trójki)
Protest przed Sejmem przeciwko legalizacji uboju rytualnego (zdjęcie z 11 lipca 2013).
Protest przed Sejmem przeciwko legalizacji uboju rytualnego (zdjęcie z 11 lipca 2013).Foto: PAP/Leszek Szymański

Jedni zakaz uboju rytualnego uważają za zamach na ich wolność religijną. Inni za przejaw niechęci do religii w ogóle. Z tego powodu broni go część chrześcijan. Zakaz rytualnego uboju popierają – rzecz jasna – obrońcy praw zwierząt. Należą do nich i wierzący, i ateiści.

– Jestem zwolennikiem wolności religijnej, a szczególnie jest dla mnie istotny stosunek do judaizmu. Wolność wyznawania tej religii ma dla mnie bardzo ważny wymiar, chociaż nie jest to moja wiara. To jednak perspektywa religijna. Tymczasem z drugiej strony jest coś takiego, jak postęp ludzkości. Dojrzewamy do określonego traktowania zwierząt i wydaje się, że to co jest ubojem rytualnym, inny sen miało wiele tysięcy lat temu. Dziś kontekst jest inny, stąd mój dylemat w tej kwestii – mówił w "Klubie Trójki” Filip Memches z "Rzeczpospoplitej”,  publicysta, dziennikarz, eseista.

Drugi z gości Dariusza Bugalskiego nie miał problemu z jednoznaczną odpowiedzią. – To dobrze, że zakaz został utrzymany. Z tego prostego powodu, że państwo ma prymat wobec religii i pewne zasady etyki, w oparciu o którą budujemy przestrzeń wspólną, powinny być nadrzędne. Uważam, że w tym przypadku powinniśmy się kierować naczelną zasadą minimalizacji cierpienia – powiedział Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta "Krytyki Politycznej”.

Przypomniał on także, że zdaniem m.in. prof. Ewy Łętowskiej, istota tego sporu jest biznesowa. – Bo chodzi o czerpanie korzyści finansowych przez gminy żydowski z certyfikowania koszernego mięsa. W tej chwili nie ma już mowy o uboju przemysłowym i eksporcie takiego mięsa, ale każda gmina na swoje potrzeby może prowadzić taki ubój. Bo ubój rytualny nie został w Polsce całkowicie zakazany i rodziny ortodoksyjne nie będą wcale musiały łamać swoich zasad – dodał Tomasz Stawiszyński.

Goście dyskutowali także m.in. o etycznym wymiarze cierpienia. Zdaniem Filipa Memchesa cierpienie samo w sobie nie jest złem, ale złem jest zadanie cierpienia istotom żywy, gdy pojawia się element premedytacji. - Przy czym w przypadku praktyk religijnych to sprawa bardzo skomplikowana. Sami zainteresowani tłumaczą, że zwierzęta w uboju rytualnym szybko tracą przytomność, więc nie cierpią – podkreślił publicysta.

Tomasz Stawiszyński odparł, że jego zdaniem zwierzę nie ma dla ubijających je rytualnie ludzi żadnego znaczenia. - Taki skrajny antropocentryzm wydaje mi się jednak postawą perwersyjną w jakimś sensie. Dzisiaj chyba nikt nie ma wątpliwości, że zwierzęta obdarzone są świadomością, pewną umysłowością, odczuwają cierpienie. To praktyka niczym nieuzasadniona, poza pewną mitologią. Nie powinniśmy się opierać na mitologii w budowaniu państwa świeckiego – dodał filozof deklarując przy tym, że jest sam niewierzący.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

(ei)

Zobacz więcej na temat: ubój rytualny

Czytaj także

Ubój rytualny. Muzułmanie i Żydzi będą rozmawiać z Michałem Bonim

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 10:03
W poniedziałek przedstawiciele mniejszości wyznaniowych spotkają się z Michałem Bonim. Oczekują, że tym razem wyjaśnione zostanie, czy będą oni mogli dokonywać uboju rytualnego na własne potrzeby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubój rytualny a ogłuszanie: "cierpienie podobne, gdy przeprowadzone dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:08
- Nie ma wielkiej różnicy między ogłuszeniem i ubojem rytualnym, jeśli są wykonane dobrze. Jeśli ktoś naprawdę nie chce, by zwierzęta cierpiały, nie powinien jeść mięsa. Ja od 35 lat go nie jem - powiedział w Jedynce naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boni: sprawą uboju rytualnego powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:40
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami judaizmu i islamu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubój rytualny. Związki wyznaniowe: będzie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 16:37
- Będziemy się starali zrobić wszystko, żeby nasze prawa do funkcjonowania, zgodnie z naszą religią, mogły być w Polsce dalej respektowane - powiedział przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik.
rozwiń zwiń