X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zespół Aspergera to nie choroba. Z czym zatem mamy do czynienia?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 01:51
Osoby cierpiące na zespół Aspergera inaczej postrzegają rzeczywistość i w inny sposób wyciągają wnioski. Mają trochę inne priorytety i inaczej funkcjonują. Nie znaczy to, że gorzej. Oni po prostu żyją inaczej.
Audio
  • Co wiemy o ludziach z zespołem Aspergera? (Klub Trójki)
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Jak podkreślają goście Trójki, zespół Aspergera nie jest chorobą, a zaburzeniem neurorozwojowym. - Sprawia, że mózg osób, których ono dotknęło, pracuje trochę inaczej. Przekłada się to na ich funkcjonowanie w życiu codziennym, ale nie należy tego rozumieć jako chorobę – tłumaczy terapeutka Maria Jędral.

Książka "Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera" Johna Eldera Robisonana w Stanach Zjednoczonych odbiła się głośnym echem. Był to swoisty "coming out" autora. – John Robinson miał zespół Aspergera i dorastał w rodzinie patologicznej, więc jego dzieciństwo było podwójnie trudne. Ze względu na cechy związane z zespołem Aspergera, które z jednej strony były obciążeniem, a z drugiej dawały mu pewne możliwości i zdolności, których jego rówieśnicy nie mieli. Potrafił przejść długą drogę od patologicznej rodziny po największe sale koncertowe Ameryki, co łączyło się z jego współpracą z zespołem Kiss. Był na szczycie, bo był w ekipie, która wówczas panowała na świecie. Skala ówczesnej popularności Kiss jest porównywalna obecnie z Lady Gagą – przekonuje Jarek Szubrycht, tłumacz książki Robisona.
Radio Freud: rozmowy o trudnych sprawach >>>

Wiele osób ma problemy z odróżnieniem autyzmu od zespołu Aspergera. Różnice wyjaśnili goście audycji. – Obydwa te zaburzenia rozwojowe należą do spektrum zaburzeń autystycznych. Duża część osób pracujących z zaburzeniami autystycznymi skłania się ku temu, by różnicować pewne kwestie. Mowa w zespole Aspergera rozwija się prawidłowo w czasie, mamy do czynienia z normą intelektualną lub nawet wynikami pożwyżej tej normy. Objawy dotyczące zaburzeń autystycznych są mniej nasilone w przypadku Aspergera – mówi Ilona Rzemieniuk ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera Nie-Grzeczne Dzieci.

/

"Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera” to książka Johna Eldera Robisona: jego fascynujące wspomnienia z czasów, gdy nie było jeszcze takiej kategorii diagnostycznej.

O ludziach z zespołem Aspergera wciąż wiemy niewiele. A co ważniejsze, nadal jest im trudno w naszym świecie. Choć tyle mogą do niego wnieść!
Naszymi goścmi w "Klubie Trójki" byli Jarek Szubrycht, tłumacz książki Robisona oraz terapeutka Maria Jędral i Ilona Rzemieniuk ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera Nie-Grzeczne Dzieci.

Poza społeczną aktywnością goście programu są również rodzicami dzieci z zespołem Aspergera lub z autyzmem i opowiadali m.in. o osobistych doświadczeniach. Posłuchaj całej rozmowy.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Audycję poprowadził Dariusz Bugalski.

(sm)

Czytaj także

Gdynia: chłopiec z autyzmem wystąpił w triathlonie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 20:55
Adrian Formas, nastolatek, który cierpi na autyzm i jest pod stałą opieką Fundacji SYNAPSIS, wziął udział w pierwszym dniu Herbalife Triathlon Gdynia. W ramach Aquathlonu przebiegł 2 km i przepłynął 400 metrowy odcinek w morzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama autystycznego chłopca: nie jestem cyborgiem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 19:00
- Nie mam wsparcia drugiego rodzica. Piotr chodzi do szkoły, na terapię, ale wciąż jestem za niego odpowiedzialna. Ojciec chłopca nie utrzymuje z nim kontaktu, mimo że obligował go do tego wyrok sądowy, będący wynikiem ugody – opowiada Dorota, mama 18-letniego autystycznego chłopca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawność intelektualna nie musi wykluczać z życia!

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 19:46
- W naszym kraju nie ma żadnych perspektyw dla osób z autyzmem. Co z ich zatrudnieniem, jak mają się odnaleźć w życiu? - pytała w Debacie radiowej Jedynki nt. kampanii społecznej "Też Chcemy Być" Joanna Grochowska z Fundacji "Synapsis".
rozwiń zwiń