Terlikowski zachęca do burzenia murów. "Jesteśmy tacy sami"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 10:00
- Świat jest znacznie bogatszy niż spór światopoglądowy, który toczymy. Ja go nie lekceważę, ale poza nim jest czas, by sobie podać rękę i porozmawiać – mówi Tomasz Terlikowski. Redaktor naczelny portalu fronda.pl ogłosił swój – jak go nazwał – "Coming out", który spotkał się z gorącą reakcją.
Audio
Tomasz Terlikowski - dziennikarz m.in. Gazety Polskiej, red. nacz. portalu fronda.pl
Tomasz Terlikowski - dziennikarz m.in. "Gazety Polskiej", red. nacz. portalu fronda.plFoto: PAP / Andrzej Rybczyński

Swój tekst Tomasz Terlikowski zakończył: "Czas na ‘najgorsze’. Mam przyjaciół w TVN 24, i wielu z nich szczerze szanuję i podziwiam, mam także znajomych - i to nienajgorszych - w ‘Gazecie Wyborczej’, a nawet współpracuję i przyjaźnię się z osobami homoseksualnymi (co nie oznacza, że nie wiedzą one, co sądzę o skłonności homoseksualnej).

Po co o tym wszystkim piszę? Bo mam dość budowania kolejnych murów między nami (…). Mocne, ostre zdecydowane poglądy nie muszą oznaczać siedzenia za murem... I kultywowania swojej rytualnej czystości. Mam swoje poglądy, nie waham się ich użyć, ale lubię spotykać się z ludźmi. Innymi ode mnie.”
Jak mówi Tomasz Terlikowski, po opublikowaniu "coming outu" w zasadzie nie dotarły do niego negatywne komentarze, za to zebrał wiele pozytywnych. – Dostałem bardzo pozytywny odzew w zasadzie z różnych stron. Zarówno od tej, która nie jest mi bliska światopoglądowo, jak i od mojej. Mam wrażenie, że trochę jest tak, że sobie czarujemy świat. Wydaje nam się, że to tylko my mamy innych znajomych w innych światach, grupach czy przestrzeniach, podczas gdy wszyscy tak mają. Zaczynałem pracę w mediach, pracując z osobami o różnych poglądach i wizjach świata. Łączyła nas wspólna redakcja, co sprawiało, że nawet jak się bardzo kłóciliśmy, to w pewnym momencie schodziliśmy na tematy związane z rodziną, gotowaniem, zwykłym życiem. Sprawy, które nie dzielą albo dzielą w zupełnie inny sposób. Granice i spory przesuwały się w zupełnie inne miejsce – opowiada naczelny fronda.pl.
Na portalu społecznościowym pojawiły się komentarze, zarzucające Terlikowskiemu m.in., że czyta "polakożercę Dostojewskiego". – Lubię go nie z tego powodu, że był polakożercą, tylko dobrym pisarzem. Doceniam wybitnych znawców dusz ludzkich, choć naśladowania jego życia rodzinnego raczej bym nie polecał – tłumaczy. Jak dodaje miał potrzebę wyrażenia własnego zdania ze względu na, że spór ideologiczny, toczony w mediach wiele osób odczytuje jako absolutną wrogość. – To jest spór, a poza nim może być normalna relacja ludzka. Brak porozumienia w kwestiach światopoglądowych i nie tylko, nie musi się automatycznie przekładać na wrogość wobec siebie. Media, szczególnie elektroniczne i telewizja, sprzyjają takiemu wrażeniu – dodaje Terlikowski.
Hanna Kozłowska, ekspert w dziedzinie komunikacji interpersonalnej, coach, trener i mediator w oparciu o metodę Marshalla Rosenberga Porozumienie Bez Przemocy podkreśla, że to wspaniałe, że jesteśmy różni, bo właśnie to wnosi bogactwo do życia. – Potrzeby nas wszystkich, jako ludzi, są takie same. Tak naprawdę potrzebą Tomasza Terlikowska jest akceptacja swojej autentyczności. Powinniśmy skupić się na fakcie; tym, co jest prawdziwe. Później przechodzimy do odczuć, tego co dana sytuacja w nas wywołuje. Mamy trudność jako ludzie ze skontaktowaniem się ze swoimi uczuciami. Dotarcie do nich czasami zajmuje chwilę – komentuje.

Może to początek burzenia "murów między nami". Jak tego dokonać? Posłuchaj całej audycji!

W studiu Trójki rozmawialiśmy z Hanną Kozłowską, ekspertem w dziedzinie komunikacji interpersonalnej, coachem, trenerem i mediatorem w oparciu o metodę Marshalla Rosenberga Porozumienie Bez Przemocy.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Audycję "Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

sm

Zobacz więcej na temat: polityka psychologia Trójka

Czytaj także

Jak nadać życiu sens? Jacek Walkiewicz wie i tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 11:19
"Pełna moc możliwości” i ‘Pełna moc odwagi” to dwa najpopularniejsze filmy na youtube.com, będące wykładami psychologa Jacka Walkiewicza. – Sam byłem zaskoczony ich oglądalnością. Okazuje się, że brak odwagi w życiu i blokada w odkrywaniu własnych możliwości to bardzo powszechne problemy – mówił gość Grażyny Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać o wierze? "Moje hasło to: Alleluja i do tyłu!"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 13:57
- Jaś Mela opowiedział mi, że kiedy szedł na biegun, to cały czas odmawiał "Zdrowaś Mario". Później okazało się, że idący pół metra obok Marek Kamiński robił dokładnie to samo - mówił w Trójce Marcin Jakimowicz, autor książki "Ciemno czyli jasno", będącej zbiorem chwilami bardzo trudnych rozmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać o seksie z dzieckiem, które kocha inaczej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:00
Wielu rodziców, gdy dowiadują się, że ich dzieci preferują osoby tej samej płci, oddalają się od nich i nie potrafią rozmawiać na ten temat. Jak edukować seksualnie dorastającą młodzież, gdy jest ona orientacji homoseksualnej?
rozwiń zwiń