Noc z TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 23:59
TR Warszawa jest jednym z najsłynniejszych warszawskich, polskich zarazem teatrów, dowodzonych przez charyzmatycznego reżysera – Grzegorza Jarzynę.
Audio
Koncepcja architektoniczna nowych budynków MSN i TR Warszawa.
Koncepcja architektoniczna nowych budynków MSN i TR Warszawa. Foto: trwarszawa.pl

Teatralnym odkryciem końca XX wieku w teatrze był w 1997 roku debiut Grzegorza Jarzyny w ówczesnym Teatrze Rozmaitości pt. "Bzik tropikalny" wg Witkacego. Rok później reżyser został dyrektorem Rozmaitości, które przekształcił w TR Warszawa.

Poziom – 01 budynku przy Marszałkowskiej 8 do dziś stanowi owo jedno z najsłynniejszych miejsc teatralnych w Polsce. Niewielka widownia, stosunkowo duża scena i mikroskopijne zaplecze tworzą TR Warszawa. Spektakle teatru prowadzonego przez Grzegorza Jarzynę weszły do historii teatru polskiego. To tam powstały: "Uroczystość", "2007:Macbeth", "T.E.O.R.E.M.A.T" w reżyserii dyrektora teatru oraz spektakle pracującego w nim Krzysztofa Warlikowskiego: "Krum", "Oczyszczeni", "Dybuk", "Anioły w Ameryce". Dziś Warlikowski buduje swój teatr na Mokotowie, a Jarzyna współpracuje z młodymi reżyserami w kamienicy przy Marszałkowskiej, czekając na nową siedzibę TR Warszawa na Placu Defilad w Warszawie. Z Rozmaitościami związany był przez lata guru współczesnego teatru – Krystian Lupa, mistrz Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. To tu pracuje najstarsza polska etatowa aktorka – pani Danuta Szaflarska ("Między nami dobrze jest").


W tym wydaniu TPK przypominamy najkrótszą historię TR rozmawiając przez telefon z jego dyrektorem, który właśnie przebywa w Paryżu.

Koncepcja architektoniczna nowych budynków MSN i TR Warszawa. Koncepcja architektoniczna nowych budynków MSN i TR Warszawa.

W studiu pojawiła się ekipa pracująca nad premierami drugiej połowy sezonu 2015/16: rzeczniczka – Kaja Stępkowska, reżyserka – Yana Ross, która wcześniej zrealizowała w TR w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie z "Koncert życzeń" – monodram Danuty Stenki, asystent Grzegorza Jarzyny - Paweł Kulka, Justyna Wasilewska (Talent Trójki 2014) oraz Maria Maj (występująca w owych historycznych spektaklach Rozmaitości). W tym sezonie w TR realizowany jest program edukacyjny, filmowy oraz rezydencyjny.


O fenomenie teatru Jarzyny rozmawiamy co jakiś czas, bo każdy niemal sezon przynosi jakieś nowe, ważne wydarzenie, czyniące z warszawskiej sceny owo znaczące, dynamiczne miejsce na kulturalnej mapie Polski, a że TR podróżuje, nie stanowi jedynie lokalnej atrakcji stolicy.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 29.12.2015
Godzina emisji: 00.05

Czytaj także

Teatr Powszechny w Warszawie 2016

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 02:00
Rozpoczęła się druga połowa sezonu teatralnego 2015/16. W pierwszym w nowym roku wydaniu TPK (wydaniu "bardzo kulturalnym") spotkaliśmy się z jednym z najbardziej dynamicznych teatrów warszawskich - Teatrem Powszechnym - by przedstawić program premier do czerwca i porozmawiać o sytuacji polskiego teatru na początku 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grimm: czarny śnieg" - premiera w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 21:06
Wrocław od początku roku dominuje na naszej mapie "bardzo kulturalnej". 6 stycznia minęła 70. rocznica istnienia Teatru Polskiego (choć tę nazwę scena przy ul. Zapolskiej ma od roku 1965).
rozwiń zwiń