Noblowska noc 2017 w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 02:00
Nobel Week trwa tradycyjnie od 6 do 12/13 grudnia. Kalendarz wydarzeń towarzyszących wręczeniu Nagrody Nobla powtarza się z roku na rok.
Audio
  • Noblowska noc 2017 w Trójce (Trójka pod Księżycem)
Kazuo Ishiguro, laureat nagrody Nobla w dziecinie literatury
Kazuo Ishiguro, laureat nagrody Nobla w dziecinie literaturyFoto: Nobel Media AB 2017/ Alexander Mahmoud

Najpierw przybywają do Sztokholmu laureaci (w dziedzinie medycyny lub fizjologii, fizyki, chemii, literatury oraz ekonomii), następnie wygłaszają wykłady noblowskie, odbierają nagrodę i wreszcie uczestniczą w spotkaniach. Tydzień zamyka, szczególnie uroczyście obchodzony w Szwecji, Dzień św. Łucji – patronki światła, którego o tej porze roku na północy jest najmniej.

Tym razem zaprosiliśmy Państwa na noblowską noc dwa dni po zakończeniu tygodnia pod patronatem fundatora nagrody (do tej pory spotykaliśmy się w podczas uroczystości). Rozmawialiśmy o literackim laureacie Nagrody Nobla 2017 – brytyjskim pisarzu, urodzonym w Japonii w 1954 roku – Kazuo Ishiguro.

Naszymi gośćmi byli autorzy tłumaczeń jego książek na język polski: Andrzej Appel i Lech Jęczmyk. Połączyliśmy się także ze Sztokholmem, z Martą Prochwicz, gdyż zazwyczaj naszym rozmowom o literaturze nagrodzonej towarzyszą opowieści o tym, co działo się w stolicy Szwecji 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla oraz wokół tej daty.

Warto dodać, że przygotowyjemy do słuchania "serial" na podstawie opowiadań Kazuo Ishiguro z tomu "Nokturny", w przekładzie Lecha Jęczmyka. 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.12.2017
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

20-lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 02:00
Od lat w tygodniu ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (chemia, fizyka, fizjologia lub medycyna, literatura, pokojowa) w "Trójce pod Księżycem" (wcześniej - w "Klubie Trójki") rozmawiamy o tym, czym żyje w tych dniach Sztokholm, nade wszystko komentujemy to, co wydarzyło się w stolicy Szwecji w czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki Nobel 2017 – Kazuo Ishiguro

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:55
W pierwszym tygodniu października ogłaszane są w Sztokholmie nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie: medycyny lub fizjologii, fizyki, chemii oraz w Oslo – Nagrody Pokojowej. Nazwisko laureata w dziedzinie literatury poznajemy zawsze w czwartek, choć nie zawsze w tym tygodniu.
rozwiń zwiń