X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

18. Festiwal Dwa Teatry czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 02:00
Odliczanie w zasadzie zakończone. Dzisiaj o godz. 10.00 rozpoczęły się pierwsze pokazy konkursowe w sekcji telewizyjnej. O godz. 15.00 – pierwsze przesłuchania w radiowej części konkursu. "Trójka pod Księżycem" była pierwszą w dniu otwarcia festiwalu audycją.
Audio
  • TPK na otwarcie Festiwalu Dwa Teatry (Trójka pod Księżycem)
Fragment plakatu promującego festiwal Dwa Teatry
Fragment plakatu promującego festiwal "Dwa Teatry"Foto: mat. prasowe

Festiwal Dwa Teatry 2018 Festiwal Dwa Teatry 2018

My zaczęliśmy bowiem 29 czerwca o północy. Pozostaje tylko przypomnieć, że Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej 2018 trwa w tym roku 4 dni, zakończy się Galą Nagród w poniedziałek, 2 lipca. W konkursie: 61 realizacji radiowo-telewizyjnych; 25 spektakli (rekord! czyli wszystkie powstałe w sezonie 2017/2018). 27 słuchowisk plus 9 – dla dzieci. W programie, poza konkursem: koncerty Radiowego Studia Piosenki oraz solowy – Włodka Pawlika, słuchowisko PR II i Teatru Polskiego w Warszawie pt. "Lalek" Zbigniewa Herberta (Rok Herberta), czytanie wierszy Herberta na Skwerze Radiowej Trójki oraz utworów Żeromskiego – na Molo, wspomnienie Wacława Tkaczuka (odszedł w styczniu) – jednego z tych, którzy sprawili, że Festiwal Dwa Teatry odbywa się w Sopocie. 


Małgorzata Wdowik, fot. Wojciech Dorosz Małgorzata Wdowik, fot. Wojciech Dorosz

Wracając do początku festiwalu dodajmy, że pierwszy konkursowy spektakl powstał w PWST w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych). To "Do dna" – dyplomowe, muzyczne widowisko w reżyserii Ewy Kaim. Pierwsze z prezentowanych słuchowisko także przysłał na festiwal Kraków. To "Serce ciemności" wg Jacka Dukaja (autorska wersja "Jądra ciemności" Conrada), zrealizowane w Radiu Kraków. 


Małgorzata Żerwe i David Zane Mairowitz, arch. prywatne Małgorzata Żerwe i David Zane Mairowitz, arch. prywatne

Tomasz Man, fot. Łukasz Krystowski Tomasz Man, fot. Łukasz Krystowski

W finale zaś, wśród laureatów będą nagrodzeni Wielką Nagrodą Festiwalu państwo: Barbara Krafftówna oraz Franciszek Pieczka. My, podobnie jak pozostałe programy Polskiego Radia (I i II) oraz Teatr Polskiego Radia, zaprezentujemy w konkursie 4 słuchowiska: "Wojnę Światów 2050" Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairovitza (w piątek), "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" Tamary Antonijević i Małgorzaty Wdowik (uwaga! eksperyment – odbieramy za pomocą słuchawek, w sobotę), Teatrzyk Zielone Oko – "Sekcja" Dany Łukasińskiej i Anny Wieczur-Bluszcz (retransmisja słuchowiska nadawanego "na żywo" ze studia im. A. Osieckiej, w niedzielę) oraz "Futbolistki" (autorskie słuchowisko) Tomasza Mana (w poniedziałek).

Anna Wieczur-Bluszcz Anna Wieczur-Bluszcz (fot. Wojciech Dorosz)

Program III przygotował także niespodziankę: próbę czytaną remake'u Teatrzyku Zielone Oko z 1977 roku. Będzie to "Gabinet powtórzeń" Ewy Szumańskiej w reżyserii Adama Nalepy, z muzyką (na żywo) Włodka Pawlika. Wystąpią: Dorota Landowska, Marcin Troński, Andrzej Mastalerz oraz Marcin Hycnar i Szymon Warszawski. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, za rejestrację – Radio Gdańsk.  Rozpoczynamy w sobotę o godz. 16.30. Miejsce "akcji": Dworek Sierakowskich, siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Bardzo dziękujemy za gościnę! O tym, co powyżej oraz dużo, dużo więcej, mówiliśmy w ostatnim czerwcowym wydaniu TPK, pierwszym zarazem latem tego roku. Naszymi gośćmi będą: Ewa Millies-Lacroix – dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, Zbigniew Dzięgiel – kierownik do spraw artystycznych Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej oraz Krzysztof Sielicki – kierownik literacki Teatru Polskiego Radia. Posłuchaliśmy fragmentów Trójkowych konkursowych słuchowisk, muzyki teatralnej z obu teatrów oraz kompozycji Włodka Pawlika. 


Od lewej: Zbigniew Dzięgiel, Ewa Millies-Lacroix, Krzysztof Sielicki, Baszka Marcinik, Janusz Kukuła Od lewej: Zbigniew Dzięgiel, Ewa Millies-Lacroix, Krzysztof Sielicki, Baszka Marcinik, Janusz Kukuła

I tak oto zaczęliśmy lato oraz audycje festiwalowe w jedną wciąż z najkrótszych nocy roku! Umówmy się, że najlepsze jeszcze przed nami.

Polskie Radio Literatura  

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
 
Data emisji: 29.06.2018
Godzina emisji: 0.05


Czytaj także

Maraton Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 03:00
Ta figura retoryczna posłużyła Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy do nazwania przeglądu spektakli, który zaplanowano na 8-10 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CSW Łaźnia ma 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 00:00
Co sprawiło, że w marniejących budynkach dawnych Łaźni Miejskich, w dwóch zdegradowanych dzielnicach dużego miasta, powstało centrum artystyczno-edukacyjne, które od 20 lat zmienia te dzielnice, stając się ważną instytucją kultury w całym mieście?
rozwiń zwiń