"Armia jednostki" – Malta 2019

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 02:00
Kiedy zaczynaliśmy ponad ćwierć wieku temu, byliśmy młodzi, entuzjastyczni, nagle… beztroscy (po traumie lat 80.), ale nie przemknęło nam nawet przez myśl, że za ćwierć wieku nadal będziemy spotykać się w mieście nad Maltą.
Audio
  • Co czeka nas na tegorocznym festiwalu Malta? (Trójka Pod Księżycem)
JazzBand Młynarski Masecki na MFP2018
JazzBand Młynarski Masecki na MFP2018Foto: K. Schubert

Malta 2019 Malta 2019

Malta Festiwal Poznań z międzynarodowego festiwalu teatrów plenerowych przekształcił się w interdyscyplinarny międzynarodowy  festiwal, którego program określają idiomy, czyli hasła generujące zdarzenia. Od lat powracamy więc na Maltę jak gdyby nigdy nic, fakt, że z coraz większym bagażem. Od początku kieruje (kiedyś współkierował z Lechem Raczakiem) festiwalem Michał Merczyński oraz nie zmienia się jego termin, czyli koniec czerwca. Zmieniła się natomiast lokalizacja centrum festiwalowego. Młodsi uczestnicy nie wyobrażają sobie zapewne, by centrum to mogło znajdować się nie na Placu Wolności. Starsi z sentymentem wspominają finałowe koncerty nad jeziorem Malta. Świat zmienił się bardzo w XXI wieku. Coraz częściej w dyskursie pojawia się  motyw rzeczywistości "postapokaliptycznej". Czy podczas tegorocznego festiwalu zapytamy: "czy to już?" Pojemny jest idiom Malty 2019 - "Armia jednostki" – i może najbardziej zagadkowy z dotychczasowych. Jego autorem jest, urodzony w 1981 roku w Angoli, Nastio Mosquito. Dziesięcioletniemu Nastio w 1991 roku także przez myśl nawet nie przemknęło, że za ponad ćwierć wieku…

Plac Wolności MFP2018 Plac Wolności MFP2018

Malta Festiwal Poznań – to muzyka, działania w przestrzeni miejskiej, debaty oraz oczywiście – teatr. Jak od lat Malta  koprodukuje premierę, w tym roku z Teatrem im. Żeromskiego w Kielcach. Noblista – Coetzee "powróci" na festiwal, gdyż premiera jest adaptacją jego powieści p.t. "Hańba".

Poznańska Garażówka MFP2018 Poznańska Garażówka MFP2018

W tradycyjnym wydaniu TPK, poprzedzającym festiwal, słyszymy Michała Merczyńskiego, w studiu Trójki gościmy Mateusza Holaka, który przygotowuje koncert finałowy p.t. "Operetta! Żyjesz w Matrixie". Łączymy się też telefonicznie z Joanną Pańczak, kuratorką Generatora Malta czyli programu społeczno-artystycznego.

Teatr Blum w strefie dziecięcej na placu Wolności MFP2018 Teatr Blum w strefie dziecięcej na placu Wolności MFP2018

Zanim więc spotkamy się na Placu Wolności, mamy szansę wspólnie pomarzyć o ekscytującym początku lata 2019 nad Maltą.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.06.2019
Godzina emisji: 0.04

Czytaj także

Po raz dziesiąty – Between!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 02:00
To wyjątkowy festiwal, na pograniczu nauki (humanistyka) i sztuki (teatr, muzyka, literatura). Wymyślili go młodzi angliści z Uniwersytetu Gdańskiego wraz z ich profesorem, od lat mieszkającym w Polsce, Davidem Malcolmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XIX Festiwal "Dwa Teatry" – i już po!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 02:00
Tak, czekaliśmy na nasz jedyny wspólny festiwal – Polskiego Radia i Telewizji Polskiej – prawie rok (XVIII odbywał się pod koniec czerwca). 
rozwiń zwiń