X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przez teatralne zaświaty

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 02:22
Podróż przez symboliczne zaświaty: INFERNO, PURGATORIO, PARADISO coraz mniej ma co prawda wspólnego z fantazją autora "Boskiej Komedii", ale krakowski Międzynarodowy Festiwal Teatralny, będący rodzajem podsumowania tego, co selekcjonerzy jego programu uznali za najciekawsze w poprzednim sezonie, nazywa się nadal "Boską Komedią".
Audio
  • Co działo się na krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym? (Trójka pod Księżycem)
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia odbywa się w dniach 6-15 grudnia w Krakowie
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia odbywa się w dniach 6-15 grudnia w KrakowieFoto: mat. promocyjne

Dyrektor artystyczny zachował ów trójpodział, zapraszając do INFERNA spektakle, które ocenia zagraniczne jury, do PURGATORIA – wydarzenia towarzyszące, do PARADISA – młodych twórców. Na festiwalu swoją reprezentację mają krakowskie teatry, także poza konkursem.

Ekipa Trójki na Boskiej Komedii: Jan Niebudek, Agnieszka Obszańska i Barbara Marcinik oraz dyrektor festiwalu – Bartosz Szydłowski, Ekipa Trójki na Boskiej Komedii: Jan Niebudek, Agnieszka Obszańska i Barbara Marcinik oraz dyrektor festiwalu – Bartosz Szydłowski  Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Te, najciekawsze przedstawienia sezonu, przyjechały na Boską Komedię z Warszawy i Gdańska, ale też z Gliwic, Rzeszowa, Lublina. Wśród reżyserów konkursowych przedstawień są laureaci Grand Prix z poprzednich lat – Michał Borczuch i Grzegorz Jarzyna – ale też dotychczas bez tej nagrody – Jan Klata oraz np. debiutujący na "BK" – Michał Siegoczyński. Ważny, jak od kilku lat w polskim teatrze, jest również głos kobiet, np. Anny Smolar czy Agnieszki Glińskiej.

Spektakl "Kowboje", reż. Anna Smolar"Kowboje", reż. Anna Smolar  Foto: Natalia Kabanow

Zakładamy, że zagraniczni goście znajdują też czas na przyjrzenie się temu, co poza konkursem. Ich obecność stanowi to, co wyróżnia Boską Komedię wśród innych festiwali. Czas krakowskiego teatralnego święta stanowi więc jedyną, na taką skalę, szansę przejrzenia się polskiego teatru w "oczach świata".

"Kino moralnego niepokoju", reż. Michał Borczuch "Kino moralnego niepokoju", reż. Michał Borczuch  Foto: mat. promocyjne

Zdarza się naszym twórcom, że nie bywają "prorokami we własnym kraju".

A, jaka panuje atmosfera na tegorocznym, 12 Festiwalu Boska Komedia? Co zwróciło już uwagę publiczności? O tym rozmawiamy w tym wydaniu TPK, jeszcze przed poznaniem werdyktu jury konkursu. Spotykamy się "po półmetku", czyli nasi goście mają sporo do powiedzenia. Zaprosiliśmy: Bartosza Szydłowskiego – dyrektora festiwalu, Tomasza Domagałę – krytyka, reprezentanta selekcjonerów oraz Jakuba Skrzywanka – młodego reżysera.

"To my jesteśmy przyszłością", reż. Jakub Skrzywanek "To my jesteśmy przyszłością", reż. Jakub Skrzywanek   Foto: Marcin Oliva Soto

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 0.04

Czytaj także

O noblistach i…

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 02:00
Tytuł tej książki (podtytuł?) należy do dłuższych w wydawniczej historii. Przywołując go w całości, w zasadzie moglibyśmy na tym poprzestać, ale nie o to chodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schody do nieba, czyli…

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 02:00
Pierwszej listopadowej nocy pytamy o świętość, bo w naszej tradycji (tylko naszej?) zaczyna się właśnie Wszystkich Świętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękni, młodzi, utalentowani…

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 02:00
Inteligentni, pracowici, charyzmatyczni – to cechy (jeszcze nie wszystkie) gości tego wydania TPK. Duet – marzenie – słowem (choć, oczywiście, nie jedyny taki): Małgorzata Gorol i Bartosz Bielenia.
rozwiń zwiń