Pomiędzy wirtualnym a realnym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 02:00
Po serii nocnych spotkań z poetami piosenki: Wojciechem Młynarskim, Agnieszką Osiecką, Jonaszem Koftą, Jeremim Przyborą oraz Wiesławem Dymnym, w tym wydaniu TPK proponujemy wyprawę do… Sopotu, na razie bez konieczności opuszczania domu.
Audio
  • Sopockie święto teatru (Trójka pod Księżycem)
XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy
XI Festiwal Literatury i Teatru Between.PomiędzyFoto: mat. promocyjne

Sopot – od ponad ćwierć wieku kojarzy nam się z atrakcjami sezonu letniego. Tuż przed jego rozpoczęciem od 11 lat spotykaliśmy się w Sopocie na niewielkim, ale niezwykłym Festiwalu Between. Pomiędzy. To Festiwal Literatury i Teatru, którego idea narodziła się na Uniwersytecie Gdańskim, idea spotkania humanistów z artystami.

Organizatorzy festiwalu podjęli decyzję, by w zaistniałej sytuacji nie przenosić go na jesień, lecz zaproponować jego wirtualną wersję. I tak – zmobilizowano siły i środki – w efekcie festiwal rozpocznie się 11 maja i tradycyjnie będzie trwał tydzień – do 17 maja.

Czeka nas ciekawe doświadczenie uczestniczenia w festiwalu przed ekranem komputerów. Jak to będzie możliwe? Odpowiedź – w pierwszej części tego wydania TPK. Łączymy się telefonicznie z prof. Davidem Malcolmem oraz za pomocą magicznego urządzenia (różnica w jakości połączeń będzie zapewne zauważalna) z profesorem Tomaszem Wiśniewskim.

Na razie zostajemy w domu, ale… latem zapewne to nie będzie możliwe i… o tym rozmawiamy w drugiej części naszego spotkania. Pierwszym letnim festiwalem odbywającym się od 20 lat w Sopocie były Dwa Teatry. Planowano, że jubileuszowy odbędzie się pod koniec czerwca. W tym terminie naturalnie nie będziemy mogli świętować w Sopocie, ale spodziewamy się przeniesienia festiwalu na termin późniejszy, niezbyt jednak odległy. Przygotowania więc trwają. My postanowiliśmy porozmawiać o tym już teraz. Naszymi kolejnymi gośćmi są reżyser dźwięku Andrzej Brzoska oraz kierownik literacki Teatru Polskiego Radia Krzysztof Sielicki. Nie mogąc chodzić do teatru, możemy/chcemy/musimy o nim rozmawiać, poza tym te dwa teatry są bezpieczne: Teatr Polskiego Radia i Teatr Telewizji Polskiej.


XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy XI Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

Pierwszym w pełni już wakacyjnym festiwalem odbywającym się w Sopocie powinno być 27. już Sopockie Lato Teatralne. Nasz ostatni tej nocy gość dyrektor Teatru Atelier (działającego tylko w sezonie letnim) Andre Hubner-Ochodlo wraz z prezes Barbarą Wiszniewską oraz z kompozytorem Adamem Żuchowskim z determinacją przystąpili do zmodyfikowania programu Atelier i także rozpoczęli przygotowania. Do współpracy z Atelier, jak od lat, przystąpił dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie Robert Dorosławski. Jak tylko teatry (jedne z pierwszych zamknięte) zostaną otwarte, poznamy termin rozpoczęcia Lata Teatralnego. Atelier ma świetne warunki do tego, by zachować ostrożność. Położony przy plaży, ma motywację, by wreszcie z tej lokalizacji w pełni skorzystać. Wszystkiego na razie Andre Ochodlo nie może jeszcze ujawnić, ale ci, którzy posłuchają nagrania audycji, dowiedzą się znacznie więcej niż ci, którzy nie zdecydują się słuchać nas o tej porze.

Jeżeli Sopot powraca do Trójki, to znaczy, że "normalność" (przynajmniej jej namiastka) – już blisko!

"Jeszcze w zielone gramy".

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.05.2020
Godzina emisji: 0.06

Czytaj także

Nie tylko w sutannie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 21:00
Nie tylko w sutannie występował, choć występował w niej "rekordowo" w swojej kilkuletniej zaledwie biografii zawodowej, kilkunastoletniej, biorąc pod uwagę jego debiut w wieku siedmiu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowy Dekameron" – premiera!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 02:00
To pierwsza od momentu zamknięcia teatrów premiera, ale oczywiście - na razie  – w sieci! Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy postanowił nie tylko udostępniać  to, co może tą drogą przypominać swoim widzom, uznał, że trzeba przedstawić coś absolutnie nowego.
rozwiń zwiń