Jeżeli nie Polak, to? Nobel Night 2020

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 12:31
Dwie są takie okoliczności: ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla – na początku października oraz ich wręczenie – w grudniu. I dwa najważniejsze dni, w przypadku literackiego Nobla – czwartek oraz w przypadku tego i pozostałych – rocznica śmierci Alfreda Nobla.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: superjoseph/Shutterstock.com

Posłuchaj
115:18 2020_10_09 00_04_33_PR3_Trojka_pod_Ksiezycem.mp3 Radiowy "rytuał" noblowskiej nocy (Trójka pod Księżycem)

 

My od 1994 roku poświęcamy Noblowi szczególny czas i czynimy to konsekwentnie, od kolejnych lat głównie w noc po ogłoszeniu, kto otrzyma literacką Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, czyli z październikowego czwartku na piątek. 

Jeżeli nie Polak, to… To w zasadzie możemy zachować spokój, bo i tak wybory szwedzkich akademików są zazwyczaj zaskakujące. Nie lubimy poprzedzających ogłoszenie "rankingów". Popkulturowe gesty wydają się nie pasować do gestu fundatora Nagrody Nobla. Post factum – sprawdzamy naturalnie, jaka jest relacja między notowaniami na listach bukmacherskich a decyzjami akademików.

Mamy swój – od początku niemal – "rytuał" noblowskiej nocy. Kalendarz noblowski jest bowiem niezmienny, czyli wszystko odbywa się w zgodzie z tradycją, poza – naturalnie – wyjątkowymi sytuacjami, jak wojna czy "afera" w Szwedzkiej Akademii. Taka wyjątkowa sytuacja jest i w tym roku. Z wiadomych powodów musiały nastąpić zmiany w organizacji zarówno Nobel Day, jak i Nobel Week.

Gmach dawnej Giełdy sztokholmskiej, w której mieści się Szwedzka Akademia (fot. Shutterstock.com/Grisha Bruev) Gmach dawnej Giełdy sztokholmskiej, w której mieści się Szwedzka Akademia (fot. Shutterstock.com/Grisha Bruev)

Poznaliśmy więc ich szczegóły w tym wydaniu TPK. A nasz "rytuał" polegał na tym, że nie musząc ścigać się z nikim, jedenaście godzin po ogłoszeniu nazwiska literackiego Nobla 2020, połączyliśmy się tradycyjnie ze Sztokholmem, by posłuchać o wydarzeniach minionego dnia. Mieliśmy też swoich przewodników. Od lat jest nim przewodniczka nade wszystko po Sztokholmie – Marta Prochwicz. Od lat obserwuje ona zarówno moment ogłoszenia nazwisk laureatów, relacjonuje reakcje szwedzkiej prasy, jak i samą grudniową uroczystość. Jest znakomitą rozmówczynią i czyni to "społecznie". Jesteśmy jej wdzięczni, tym bardziej, że o gości w tych okolicznościach ogromnie trudno. W tym roku jednak Marta Prochwicz nie powinna udawać się na miejsce zdarzenia. Wystarczy, że jest w Sztokholmie, a media elektroniczne, wyjątkowo aktywne w zaistniałej sytuacji, sprawią, że "serwis" był i tym razem pełny.

Od ubiegłego roku przyjmuje także nasze zaproszenie Tadeusz Iwanowski, wieloletni mieszkaniec Sztokholmu, absolwent słynnej Politechniki Gdańskiej, który tytuł doktora otrzymał na szwedzkiej uczelni. Nadal pracuje w Polsce i w Szwecji.

Przychylność ludzi zaprzyjaźnionych w obecnej sytuacji jest nie do przecenienia.

Cieszymy się, że możemy od ćwierć wieku już, jako swoiści pionierzy, nadawać w Trójce Nobel Night. To jest zarazem wyróżnienie oraz przywilej.

Barbara Marcinik 

PS. Teraz możemy ujawnić: literackiego Nobla 2020 otrzymała amerykańska poetka Lousie Gluck. Połączyliśmy się więc także z Eliza Kącką  doktor nauk humanistycznych w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, która poznała wiersze Gluck w oryginale oraz – oczywiście – te nieliczne, przełożone na język polski przez Julię Hartwig.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawcy: Wojciech DoroszKuba Sadowski 
Data emisji: 9.10.2020
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Wyplątujemy się z sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 02:00
Tą, brzmiącą radośnie, wiadomością przychodzi nam podzielić się 11 września, co prawda 2020 roku, ale "tyrania" rocznic nie pozwala zapomnieć, że… "Tyrania" rocznic "okrągłych" zwalnia od konieczności obchodzenia pozostałych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lazarus" – musical, który spadł na Capitol

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 02:00
Uwaga! Uwaga! Nad Wrocław nadciąga huragan! Gdyby tego znacznie wcześniej nie wymyślił dyrektor Teatru Muzycznego Capitol – Konrad Imiela – można by mieć wrażenie, że pierwsza premiera po "ułomnym" sezonie poprzednim jest desperacką i przekorną odpowiedzią na "kosmiczne" anomalie, które dopadły świat ponad pół roku temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław – Poznań – Gdynia  

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 15:00
Długa i nudna to trasa, ale kolejne stacje – atrakcyjne. Z Wrocławia do Gdyni jedziemy około sześciu godzin, przez Poznań – dłużej, ale czego nie jesteśmy w stanie uczynić dla niedzieli w MBK!
rozwiń zwiń