Nowa Rosja - kraj, który fascynuje i przeraża

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 14:40
W kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" Michał Nogaś poleca książkę Petera Pomerantseva pt. "Jądro dziwności. Nowa Rosja". - Jest to naprawdę znakomita, ale też przerażająca lektura - mówi dziennikarz.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Jądro dziwności. Nowa Rosja" (Trójkowy znak jakości)
To wciągająca i niepokojąca relacja z ponurej postsowieckiej Rosji. Tak o książce Petera Pomerantseva pisał Washington Post (zdjęcie ilustracyjne)
"To wciągająca i niepokojąca relacja z ponurej postsowieckiej Rosji". Tak o książce Petera Pomerantseva pisał "Washington Post" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: flickr/CGP Grey (www.CGPGrey.com)

Peter Pomerantsev, urodzony w ZSRR brytyjski pisarz, reżyser i producent filmowy, tak opisuje kraj, w którym rządy sprawuje Władimir Putin: "Nowy Kreml nie chciał powtórzyć błędu, który popełnił dawny Związek Radziecki: nie mógł pozwolić, by telewizja była nudna. Główne zadanie polegało na tym, by sowiecką kontrolę odpowiednio połączyć z zachodnią rozrywką. (…) A w centrum tego show znajduje się sam prezydent - postać stworzona z niczego, szara glina uformowana przez siłę telewizji".

- W książce Pomerantseva czytamy o pracujących w stacji Russia Today ludziach z zagranicy, którzy chwalą Putina, o Władysławie Surkowie, głównym naczelnym ideologu Putinowskiej Rosji, oraz o najgrubszym rosyjskim dziecku, które stało się gwiazdą telewizji i którego matka nie chciała leczyć, by nie stracić wielkich pieniędzy - opowiada Michał Nogaś.

Dziennikarz Trójki mówi w audycji o kraju, który jest "fascynujący i przerażający". Opowiada też niewiarygodną historię miłości, która mogła zdarzyć się tylko w Rosji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 31.07.2015
Godzina emisji: 7:40

mat. promocyjne/iwo/mk

 

Czytaj także

Afgańskie wyznania. "Nasz brat jest dziewczynką"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 19:00
Amerykańska dziennikarka Jenny Nordberg pojechała do Afganistanu, by opisać toczącą się tam wojnę. Wróciła z zupełnie inną historią. Dzisiaj o jej reportażach mówi cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belfast - miasto cierpiące na rozdwojenie jaźni

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 09:19
Stolica Irlandii Północnej to jedno z najbardziej podzielonych miast świata. W jego zakamarki i tajemnice wprowadza nas Aleksandra Łojek, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju".
rozwiń zwiń