X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kamienice, które przetrwały wojnę (zobacz film i zdjęcia)

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 12:32
- W tym mieście kamienica pamiętająca dawne czasy to skarb - twierdzi Michał Nogaś i zachęca, nie tylko mieszkańców stolicy, do przeczytania książki "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy".
Audio

"Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy" to książka poświęcona losom warszawskich kamienic: eklektycznych, secesyjnych i modernistycznych – przez ostatnich kilkadziesiąt lat najbardziej niedocenianym zabytkom miasta.

/

Te, które przetrwały bombardowania 1939 roku, radzieckie naloty podczas niemieckiej okupacji, Powstanie Warszawskie, systematyczne podpalanie i wyburzanie przez Niemców po powstaniu, po wojnie musiały jeszcze stawić czoła nowemu systemowi. Eklektyzm i secesję uznano wówczas za „kierunki wsteczne”, a kamienice odebrano właścicielom, skazując je tym samym na wieloletnią dewastację. 

Współautorka  książki Magdalena Stopa, która wcześniej przygotowała przepiękny album o małych kapliczkach, skrytych w różnych miejscach Warszawy, nie tylko zajrzała do budynków, ale też zapukała do mieszkańców, by wysłuchać ich historii.

- Podróż śladami ostańców zaczynamy od adresu Al. Jerozolimskie 51, kamienicy tuż obok Dworca Centralnego, od lat przykrytej wielką reklamą. Poznajemy panią Danutę Szlajmer, która niegdyś prowadziła w tym budynku najsłynniejszy, istniejący zresztą do dziś warszawski fotoplastykon. Pani Danuta opowiada m.in. o tym, jak jej rodzice podczas wojny heroicznie ukrywali w samym sercu okupowanego miasta pięcioro Żydów - relacjonuje Michał Nogaś.

Integralną częścią publikacji są wysmakowane fotografie Jana Brykczyńskiego, uzupełnione o - często publikowane po raz pierwszy - zdjęcia archiwalne.

Książka została wydana przez Dom Spotkań z Historią.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu Macieja Piwowarczuka, który był prezentowany w czasie premiery książki w DSH. Dokument jest poświęcony kamienicy przy ul. Jasnej 10.

 

Zachęcamy także do obejrzenia galerii zdjęć udostępnionych dzięki uprzejmości Domu Spotkań z Historią (w ramce powyżej).

Aby wysłuchać recenzji Michała Nogasia wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Trójkowy Znak Jakości" można słuchać w piątek o 7.45. Zapraszamy.

(pg/mat. promocyjne)