Ciemna prawda o słonecznych kurortach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 14:18
Jennie Dielemans w książce "Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym" opisała przygnębiające i przerażające kulisy współczesnej turystyki .
Audio
  • Michał Nogaś o książce "Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym"

Szwedzka dziennikarka przez trzy lata przyglądała się turystom marzącym o nieskażonych cywilizacją, dziewiczych rajach, będących oazą autentyzmu i antidotum na nużącą codzienność zachodniego świata. W czasach, gdy przemysł turystyczny stał się dla wielu krajów główną gałęzią gospodarki i źródłem utrzymania dla mieszkańców, Jennie Dielemans sprawdzała, jak zmasowany ruch turystyczny wpływa na miejscową ludność i środowisko.

/

Opisała korupcję, samowolę budowlaną, góry śmieci i dewastację środowiska. Portretuje mieszkańców wiosek, którzy - dostosowując się do oczekiwań żądnych "autentyczności" turystów - godzą się na zaglądanie do garnków.

Efektem jej wędrówek i bacznych obserwacji jest fascynujący zbiór reportaży - alternatywny przewodnik o "Zachodzie na wakacjach" i brzemiennej w skutki konfrontacji z lokalnymi kulturami.

- "Witajcie w raju" to książka pełna niezwykle interesujących danych, pokazujących przemysł turystyczny z zupełnie nieznanej nam strony albo, co więcej, uświadamiających, w jakiej machinie bierzemy udział, nie zdając sobie z tego sprawy - mówił w Trójce Michał Nogaś.

Książka ukazała się z Trójkowym Znakiem Jakości, w serii "Reportaż" Wydawnictwa Czarne.

Kliknij ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj", aby usłyszeć więcej o tej książce. Książkowe recenzje znajdą Państwo także na blogu Michała Nogasia.

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

(pg/mat. prasowe)Czytaj także

Nasze turystyczne grzeszki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 10:00
Chyba nie ma takiego miejsca na ziemi, w którym nie można spotkać Polaka. Warto jednak pamiętać, że poza granicami mamy status gości i nawet anonimowi stanowimy wizytówkę naszego kraju.
rozwiń zwiń