X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czar i maniery epoki międzywojnia (GALERIA)

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 10:20
- Znajdziemy tu cytaty z pamiętników, poradników i kodeksów, fragmenty literatury i niezwykłe zdjęcia - mówił Michał Nogaś o książce Marii Barbasiewicz "Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre. Zasady. Gafy".
Audio
Spacer po Krakowie rodziny śpiewaka Adama Didura. Stoją od prawej: Olga Didur-Wiktorowa, Mary Didur-Załuska, Adam Didur, synek Olgi Didur-Wiktorowej, pani Didur, hrabia Ireneusz Załuski, 1927 rok.
Spacer po Krakowie rodziny śpiewaka Adama Didura. Stoją od prawej: Olga Didur-Wiktorowa, Mary Didur-Załuska, Adam Didur, synek Olgi Didur-Wiktorowej, pani Didur, hrabia Ireneusz Załuski, 1927 rok. Foto: fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

- To kolejna publikacja opowiadająca o dwudziestoleciu międzywojennym. Od kilku miesięcy obserwujemy, jak na rynku ukazują się książki, dzięki którym możemy znów przenieść się w lata 20., lata 30. - opowiadał Michał Nogaś w "Trójkowym Znaku Jakości". Redaktor przypomniał niezwykle interesującą książkę "W przedwojennej Polsce" autorstwa Marii i Jana i Łozińskich oraz "W ziemiańskim dworze" Marii Łozińskiej.

/

- To zupełnie niesamowite... Albo ktoś w swojej pamięci dopisuje jakąś niezwykłą atrakcyjność, albo to faktycznie był fascynujący czas. - podzielił się refleksją Wojciech Mann, a następnie omówił oprawę graficzną książki i niezwykłe fotografie, które stanowią ciekawy dokument omawianej epoki.

Maria Barbasiewicz, historyk zajmująca się też etnografią i socjologią, w książce "Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre. Zasady. Gafy" pisze o życiu towarzyskim w różnych środowiskach i regionach Polski. II Rzeczpospolita powstała po 123 latach rozbiorów, potrzebowała wydawnictw poświęconych umiejętnemu zachowaniu się w różnych sytuacjach. - Kształtowały się nowe elity, zmieniała się sytuacja kobiet; politycznie te czasy były niezwykle burzliwe. Pojawiło się pojęcie "człowieka honorowego". Autorka przypomina stworzony w 1919 roku "Polski Kodeks Honorowy" Władysława Boziewicza - mówił Michał Nogaś.
Premiera książki miała miejsce 30 maja.
"Trójkowy Znak Jakości" na antenie Trójki - w każdy piątek ok. godz. 7.45 .

(ed)