"Drogie życie", czyli dlaczego największe dramaty dzieją się w burzy śnieżnej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 12:30
"Drogie życie” autorstwa Alice Munro to zbiór opowiadań dziejących się w Kanadzie. – To jednak książka nietypowa, bo częściowo autobiograficzna – mówił w "Trójkowym Znaku Jakości” Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś o książce "Drogie życie” autorstwa Alice Munro (Trójkowy znak jakości)
Fragment okładki książki Drogie życie
Fragment okładki książki "Drogie życie"Foto: materiały promocyjne

Alice Munro od lat uchodzi za poważną kandydatkę do Nobla. W Trójce mówiliśmy o jej debiutanckim tomie opowiadań "Taniec szczęśliwych cieni”, a teraz przedstawiamy najnowsze wydawnictwo "Drogie życie”. - Alice Munro to mistrzyni opowiadań, która uczyniła z nich swój sposób mówienia o świecie. Do tego mimo wieku jest wciąż w znakomitej formie. Być może w tym roku w Akademii Szwedzkiej usłyszymy wreszcie jej nazwisko – powiedział Michał Nogaś.

Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>

"Drogie życie” to 14 opowiadań, z których każde dzieje się w innym miejscu Kanady i w różnych czasach. To jednak książka nietypowa. – Bo cztery ostatnie teksty są autobiograficzne. Pisarka wspomina swój dom i czasy młodości, czas pierwszych wyborów i lęków. Przeczytać możemy na przykład, że kiedy była mała "wszystkie dramatyczne wydarzenia jak poród czy ostry atak wyrostka robaczkowego następowały w czasie burzy śnieżnej”  – mówił Michał Nogaś.

A czy jest temat nadrzędny wszystkich opowiadań? - Gdyby próbować go określić, myślę że byłaby to namiętność. Bo uczucia są a pierwszym planie w tej książce – dodał Michał Nogaś.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

Zobacz więcej na temat: Michał Nogaś

Czytaj także

"Dochodzenie" - książka, którą dała nam telewizja

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 09:50
- To książka oparta na motywach scenariusza najlepszej produkcji kryminalnej ostatnich lat, serialu "The Killing". Podoba mi się w tej książce to, że jest napisana inteligentnie i z pomysłem. Nie jest zwykłym odzwierciedleniem serialu - opowiada Michał Nogaś o książce Davida Hewsona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lionel Asbo. Raport o stanie państwa" - ta książka podzieliła Wielką Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 09:17
- Ta opowieść pokazuje, jak bardzo upadły obyczaje, jak wielki wpływ na zwykłego obywatela mają tabloidy. Chciałoby się wierzyć, że jest to tylko przypadek brytyjski... - mówi Michał Nogaś o książce Martina Amisa "Lionel Asbo. Raport o stanie państwa".
rozwiń zwiń