Bohater Koterskiego, Adaś Miauczyński inteligentem III Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 14:05
- "Dzień świra" to film, który doskonale wpisuje się w ideę "Kina Wolność". To obraz, który pokazuje, że polski inteligent niezmiennie walczy o wolność, a orężem w tej walce jest jego rozum, mózg i słowa - mówi Dominika Kawczyńska, autorka książki "Polska Miauczyńskich”, poświęconej filmom Marka Koterskiego.
Audio
  • Bohater Koterskiego, Adaś Miałczyński inteligentem III Rzeczpospolitej (Fajny film/Trójka)
Cezary Pazura u boku grającego główną rolę w Dniu Świra Marka Kondrata
Cezary Pazura u boku grającego główną rolę w "Dniu Świra" Marka KondrataFoto: materiał promocyjny filmu

Obraz Marka Koterskiego "Dzień Świra” wygrał Trójkowy plebiscyt "Kino Wolność", w którym słuchacze oraz internauci wybierali najważniejsze - ich zdaniem - polskie produkcje nakręcone w latach 1989-2014, czyli od czasu pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

- Ten wybór zupełnie mnie nie zaskoczył - mówi Dominika Kawczyńska. - Adam Miauczyński, bohater filmu, mimo tego, że jest sfrustrowanym inteligentem i często patrzymy na niego takim nieprzychylnym dość okiem, to tak naprawdę jest w nas. Jest go mnóstwo i ci, którzy najbardziej się przed nim bronią są najbliżej tej postaci - wyjaśnia gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Kino Wolność - czytaj więcej o nominowanych filmach >>>

Dominika Kawczyńska na podstawie filmów Marka Koterskiego naszkicowała portret polskiej inteligencji. W "Polsce Miauczyńskich” autorka opisuje Polaków w oparciu o takie filmy jak "Dom wariatów”, "Życie wewnętrzne”, "Nic śmiesznego”, "Aljawju”, "Dzień świra”, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i "Baby są jakieś inne”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Fajny film

Autor: Ryszard Jaźwiński

Goście: Dominika Kawczyńska

Data emisji: 15.01.2015
Godzina emisji: 10.48

(ah/mk)

Zobacz także

Czytaj także

"Jesteś Bogiem" - prawda czasu, prawda ekranu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 11:00
"Jesteś Bogiem" Leszka Dawida to jeden z największych sukcesów kasowych ostatnich lat. Film opowiada historię powstania hip-hopowej grupy Paktofonika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzień świra" - prawdziwy polski świat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 13:10
- Rzadko zdarza się w polskim kinie taka komedia, która godziłaby krytyków i publiczność. "Dzień Świra" jest takim filmem - mówi krytyk filmowy Paweł Felis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Psy" - Franz Maurer to bohater romantyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 13:10
Film "Psy" były największym sukcesem kasowym polskiego kina lat 90. Na festiwalu w Gdyni zdobył sześć nagród, m.in. za najlepszą reżyserię dla Władysława Pasikowskiego i za najlepszą rolę męską dla Bogusława Lindy.
rozwiń zwiń