X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radio, które nadawało godzinę i przetrwało 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 10:23
Dokładnie 90 lat temu, w pierwszych dniach lutego 1925 roku, rozpoczęła się próbna emisja radia w Polsce. Radio nadawało przez godzinę dziennie, od 18.00 do 19.00.
Audio
  • Damian Kwiek opowiada o początkach radia w Polsce (Radio z historią/Trójka)
Historia polskiej radiofonii rozpoczęła się 90 lat temu
Historia polskiej radiofonii rozpoczęła się 90 lat temuFoto: Glow Images/East News

Pierwsi odbiorcy mogli słuchać muzyki i otrzymywali wybrane informacje. - Było to coś, czego w żadnym wypadku nie można definiować jako przemyślany program - mówi badacz mediów Rafał Habielski. W maju 1925 roku wszedł pierwszy numer czasopisma "Radiofon Polski". - Były tam między innymi porady techniczne, jak skonstruować sobie odbiornik - informuje ekspert.

W 1925 roku powstała spółka Polskie Radio, a w kolejnym rozpoczęto oficjalne nadawanie programu. Sygnałem stacji stały się pierwsze dźwięki "Poloneza A-dur" Fryderyka Chopina. Zarejestrowanych radioabonentów było wówczas kilka tysięcy. Mieszkali oni w dużych miastach, głównie w stolicy.

W 1927 roku pojawiała się pierwsza lokalna rozgłośnia Polskiego Radia. Była to antena krakowska, której charakterystycznym sygnałem został hejnał z Wieży Mariackiej. W tym samym roku powstały stacje nadawcze w Poznaniu i Katowicach.

***

Tytuł audycji: Radio z historią

Autor: Damian Kwiek
Data emisji: 03.02.2015
Godzina emisji: 07.40
(iwo/mk)

Czytaj także

Uroczystości z okazji 90-lecia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 21:30
Wszyscy nasi słuchacze będą mogli posłuchać relacji na żywo z sympozjum inaugurującego obchody 90-lecia Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek radiowej historii Trójki i lądowanie na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 12:09
W latach 60. Beatlesi zmieniali muzyczny świat, a sobór watykański II zmieniał Kościół katolicki. Co z tamtego okresu znalazło się na kartach historii Polskiego Radia?
rozwiń zwiń