X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak umrze wszechświat?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 09:00
Tym razem w audycji konfrontujemy się z koncepcjami przyszłości wszechświata. Można wybrać teorię smutną lub optymistyczną. Dr Tomasz Rożek podpowiada, która jest najbardziej zbliżona do prawdy.
Audio
  • Jaka jest przyszłość wszechświata? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Od kilkunastu lat wiemy, że wszechświat rozszerza się w coraz szybszym tempie
Od kilkunastu lat wiemy, że wszechświat rozszerza się w coraz szybszym tempieFoto: NASA Goddard Photo and Video via Foter.com / CC BY

Każda z koncepcji jest interesująca i całkiem inaczej odpowiada na postawione pytanie. Albert Einstein twierdził, że wszechświat nie umrze. Naukowcy, idąc z kolei za tropem teorii Edwina Hubble'a, ocenili, że choć wszechświat się rozszerza, to w efekcie siła grawitacji ściśnie na nowo rozstrzelone w przestrzeni gwiazdy i planety.

Być może jednak wszechświat czeka inny los. Jaki? Dr Rożek mówi o tym w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 24.05.2017
Godzina emisji: 7.15

czaj/mk

Czytaj także

Czy liczba pierwiastków we wszechświecie jest stała?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 15:21
- Nie, a widać to nawet w reaktorze atomowym. Wkładamy tam pierwiastek, który się rozszczepia i z jednego atomu tworzą się dwa albo trzy - tłumaczył w Trójce fizyk Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co może zatrzymać ruch obrotowy Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 12:37
- Czy można zatrzymać ruch obrotowy Ziemi bez niszczenia życia na całej planecie? Takie pytanie zadał doktorowi Tomaszowi Rożkowi słuchacz Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego czasem Księżyc jest na wyciągnięcie ręki?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:38
- Wszystko, co jest tuż nad horyzontem - np. Księżyc czy Słońce - wydaje nam się dużo większe niż jak jest w zenicie - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń