Jak umrze wszechświat?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 09:00
Tym razem w audycji konfrontujemy się z koncepcjami przyszłości wszechświata. Można wybrać teorię smutną lub optymistyczną. Dr Tomasz Rożek podpowiada, która jest najbardziej zbliżona do prawdy.
Audio
  • Jaka jest przyszłość wszechświata? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Od kilkunastu lat wiemy, że wszechświat rozszerza się w coraz szybszym tempie
Od kilkunastu lat wiemy, że wszechświat rozszerza się w coraz szybszym tempieFoto: NASA Goddard Photo and Video via Foter.com / CC BY

Każda z koncepcji jest interesująca i całkiem inaczej odpowiada na postawione pytanie. Albert Einstein twierdził, że wszechświat nie umrze. Naukowcy, idąc z kolei za tropem teorii Edwina Hubble'a, ocenili, że choć wszechświat się rozszerza, to w efekcie siła grawitacji ściśnie na nowo rozstrzelone w przestrzeni gwiazdy i planety.

Być może jednak wszechświat czeka inny los. Jaki? Dr Rożek mówi o tym w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 24.05.2017
Godzina emisji: 7.15

czaj/mk

Czytaj także

Czy liczba pierwiastków we wszechświecie jest stała?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 15:21
- Nie, a widać to nawet w reaktorze atomowym. Wkładamy tam pierwiastek, który się rozszczepia i z jednego atomu tworzą się dwa albo trzy - tłumaczył w Trójce fizyk Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co może zatrzymać ruch obrotowy Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 12:37
- Czy można zatrzymać ruch obrotowy Ziemi bez niszczenia życia na całej planecie? Takie pytanie zadał doktorowi Tomaszowi Rożkowi słuchacz Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego czasem Księżyc jest na wyciągnięcie ręki?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:38
- Wszystko, co jest tuż nad horyzontem - np. Księżyc czy Słońce - wydaje nam się dużo większe niż jak jest w zenicie - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń