Zwierzęta małe i duże, z daleka i z bliska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 11:15
W programie jak zwykle czeka na wszystkich mnóstwo zagadek, ale też wiele niezwykłych informacji. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt dwie panie opowiedzą wiele ciekawostek o zwierzętach – tych z dalekiej Afryki, ale także tych z naszego podwórka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jens Goos/Shutterstock.com

Czy wiecie, jak witają się ludzie w różnych częściach świata? – W Tybecie, gdy się z kimś witamy, lekko wysuwamy język. W ten sposób pokazuje się, że język nie jest czarny, co oznacza, że dana osoba nie jest reinkarnacją króla żyjącego w IX w. – opowiada prowadząca program Kasia Stoparczyk. – Natomiast mieszkańcy Mikronezji w geście powitania unoszą... brew – dodaje.


Posłuchaj
100:33 2020_10_04 09_06_53_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Niedzielne przedpołudniowe spotkanie w Zagadkowym Studiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)

– Często różne wynalazki ludzi naśladują zwierzęta. W Afryce żyje jaszczurka piaskonurek która, jak można się domyślić, nurkuje w piasku: kiedy wyczuje niebezpieczeństwo, natychmiast się zakopuje. Pomagają jej w tym nogi z błonami między palcami oraz lekko spiczasty pyszczek. Superszybki japoński pociąg ma przód zaprojektowany tak jak pyszczek tej jaszczurki – tłumaczy Anna Olej-Kobus, która gości w programie i z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt opowiada o nich różne ciekawostki.

– W mojej rodzinie od zawsze było całe mnóstwo futrzastych przyjaciół. Teraz rezydują u mnie na wsi. Na wsi dlatego, że mają tam duże wybiegi, świeże powietrze i nikomu tam nie przeszkadzają. Mam swoje psiaki, kociaki, osiołka, koziołki. I całe mnóstwo zwierząt, które dziko żyją wokół: od jeżyków, które tuptają i zimują w stertach gałęzi po lisy, które mnie odwiedzają, wróble, które zadomowiły się na poddaszu, nietoperze, mnóstwo jaskółek i jeżyków – opowiada z kolei o swoim domowym zwierzyńcu Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO.

Niedźwiedzie przygotowują się do zimy/YouTube ZOO Poznań


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Anna Olej-Kobus (podróżniczka), Ewa Zgrabczyńska (dyrektor ZOO w Poznaniu)
Data emisji: 4.10.2020
Godzina emisji: 9.06

pr

Czytaj także

Ile wiemy o psach?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 09:14
W swoim ciele ma 319 kości, czyli 112 więcej niż człowiek. Myśli dokładnie w taki sposób jak dwuletnie dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słoniowe opowieści Anny Olej-Kobus

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 11:00
– Ludzie myślą, że słoń z trąbą do góry oznacza szczęście. Faktycznie, kiedy słoń ma podniesioną trąbę, wygląda jakby się uśmiechał. Słonie jednak mają zupełnie inne sposoby porozumiewania się – mówiła podróżniczka, dziennikarka i pisarka Anna Olej-Kobus, która przywitała się z Katarzyną Stoparczyk i wirtualnymi małymi gośćmi Zagadkowego Studia w kilku różnych językach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z lotu bociana. "Wojtek" Wojciecha Mikołuszki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 11:00
Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża – tak rozpoczyna się historia bohaterów książki "Wojtek" z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk i tekstem Wojciecha Mikołuszki, który tej niedzieli odwiedził Zagadkowe Studio.
rozwiń zwiń