Aplikacja zmierzy emocje i ustali wartość mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 12:38
Aby właściwie wycenić mieszkanie, nie wystarczy znać metraż, lokalizację i inne bezduszne informacje na jego temat. W Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim powstaje aplikacja, dzięki której będzie można zmierzyć prawdziwe emocje, jakie towarzyszą ludziom podczas oglądania lokali i na tej podstawie nadać im odpowiednią wartość.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Dean Drobot

Potencjalni kupcy mieszkań dzielą się zasadniczo na dwie grupy: tych, którzy szukają nowego gniazdka dla siebie, oraz tych, którzy traktują zakup jak inwestycję. – Osoby kupujące dla siebie zawsze kupują oczami. To często są zakupy, które wymykają się logicznym przesłankom – tłumaczy Jan Gisterek ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Również psychologowie nie mają wątpliwości, że przy zakupach najczęściej kierujemy się emocjami, a nie chłodną kalkulacją. – Ta racjonalna część nas często służy do tego, by uargumentować nasz wybór, który jest czysto emocjonalny – uważa Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Posłuchaj
03:31 2021_05_11-11-20-33 Emocje mieszkania trojak do trzeciej.mp3 Aplikacja mierząca emocje do wyceny mieszkań (Trójka do trzeciej)

 

Właśnie emocje ludzi oglądających zdjęcia mieszkań są tym, co wzięli pod lupę naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Mikroreakcje pojawiające się na ich twarzach mają posłużyć do stworzenia bazy danych, na podstawie której można dokonać precyzyjnej wyceny prezentowanych lokali.

– To ma służyć doradcom inwestycyjnym, rzeczoznawcom majątkowym, zarządcom nieruchomości, pośrednikom w obrocie i analitykom nieruchomości – wylicza prof. Małgorzata Renigier-Biłozor, jedna z osób, które stworzyły aplikację.

W przyszłości algorytm ma również zostać wyposażony w funkcję pomagającą w znalezieniu pośród tysięcy ofert mieszkania idealnie odpowiadającego naszym potrzebom.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 11.20

kc

Czytaj także

Jak starzeją się emotikony? Które z nich uznawane są za passé?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 12:40
Emotikony to buźki, które pomagają trafnie i w skrócie wyrażać emocje. Codziennie, bez względu na wiek, używa ich większość osób korzystających z komunikatorów. Symboli wciąż przybywa, są jednak takie, które zdaniem młodych użytkowników zaczynają się starzeć. Jak zakończy się ten mały międzypokoleniowy spór?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latające samochody nie tylko w kreskówkach. Nadchodzi przełom w motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:40
Jedna z amerykańskich firm zaprezentowała prototyp latającego samochodu. To pierwszy tego typu pojazd, który jest w stanie wznieść się pionowo, a więc nie potrzebuje pasa startowego. Jak wygląda auto z przyszłości?  
rozwiń zwiń