Spotkania archeologów z... wampirami?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 08:53
Większość z nas zna wampiry z filmów i dzieł literackich. Mało kto wie, że regularnie "spotykają się" z nimi… archeolodzy.
Audio
  • Jak należy pochować wampira? (Mój ssskarbie/Trójka)
Jak przed wiekami chowano osoby, którym przypisywano cechy wampirów?
Jak przed wiekami chowano osoby, którym przypisywano cechy wampirów?Foto: Cocoparisienne/Pixabay

Naukowcy pracujący na wykopaliskach co jakiś czas natrafiają na nietypowe pochówki. Zwłoki znajdujące się w "wampirzych grobach" są specyficznie ułożone, a nawet rozczłonkowane.

O tym, jak dokładnie chowano istoty żywiące się ludzką krwią, opowiada w Trójce dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Pracowni Antropologii Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

W audycji "Mój ssskarbie" poznajemy też legendę o Tatarze Alim Popławskim i Zbyszku, który źle mu życzył, a po swojej śmierci sprowadzał na jego rodzinę liczne nieszczęścia. Dziennikarka Trójki Natalia Grzeszczyk wyjaśnia słuchaczom, jakie rytuały pomogły przepędzić wampirze złe moce, i wraz z polskim Tatarem Adamem Popławskim oprowadza słuchaczy po Kruszynianach - miejscu, w którym żyją dziś potomkowie bohatera legendy.

Meczet w Kruszynianach (foto: Adam Popławski) Meczet w Kruszynianach (foto: Adam Popławski)

***

Tytuł audycji: Mój ssskarbie
Autor: Natalia Grzeszczyk  
Goście: Adam Popławski (polski Tatar z Podlasia), dr Łukasz Maurycy Stanaszek (kierownik Pracowni Antropologii Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie )
Data emisji: 9.11.2015
Godzina emisji: 10.15

iwo/fbi

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

 

Czytaj także

Czy jednorożce istnieją w rzeczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 13:00
- Opowieści o jednorożcach pojawiają się w księgach z V wieku - mówi Aleksandra Kresowska z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W ślad za czarownicami

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 12:17
Czarownice często określano mianem wiedźm, czyli wiedzących więcej, niż zwykli śmiertelnicy. Ślady ostatniej skazanej na spalenie na stosie kobiety wiodą do miejscowości Reszel w woj. warmińsko-mazurskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyrografy i niezwykły papier

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 18:00
W kolejnym odcinku audycji "Mój ssskarbie" przyglądaliśmy się tajemniczym arkuszom papieru. Na jakim materiale mógł być spisywany cyrograf?
rozwiń zwiń