"Gracze w karty" - dzieło mistrza czy naśladowcy?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 15:19
"Gracze w karty" to najstarszy z obrazów omawianych tego lata w Trójce. Czy aby na pewno został on - jak się powszechnie uznaje - namalowany przez niderlandzkiego mistrza Lucasa van Leydena.
Audio
  • "Gracze w karty" - dzieło mistrza czy naśladowcy? (Obrazy wielkich mistrzów w Trójce)
W audycji Obrazy wielkich mistrzów w Trójce opowiadamy o obrazie Gracze w karty i jego Trójkowej interperetacji
W audycji "Obrazy wielkich mistrzów w Trójce" opowiadamy o obrazie "Gracze w karty" i jego Trójkowej interperetacjiFoto: A. Bołdaniuk

- Dokładna data powstania obrazu nie jest znana, przypisuje mu się 1508 lub 1520 rok. Zainteresowałam się dwoma innymi pracami Lucasa van Leydena, również zatytułowanymi "Gracze w karty", i wydaje mi się, że ten, o którym rozmawiamy, nie jest jego autorstwa. Mówi się, że to dzieło naśladowcy - tłumaczy Katarzyna Swinarska i szczegółowo porównuje wspomniane obrazy.

Jarosław Czarnecki z kolei komplementuje Trójkową wersję "Graczy w karty". - Przyznam szczerze, że choć realizacje dzieli pięćset lat, trudno dostrzec różnice. Pastisz fotograficzny jest równie dobry, jak nie lepszy od oryginału - mówi gość Trójki. - To, co mnie fascynuje, to twarze modeli, ale również prostota i lekkość aranżacji tła - dodaje.

Dlaczego obraz, który posłużył jako inspiracja do kartki z Trójkowego kalendarza (luty 2016), zdradza cechy malarstwa renesansowego? Jakim malarzem był Lucas van Leyden i dlaczego jego prace mogły nie podobać się kościelnym hierarchom? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

Kup kalendarz "Trójka w obrazach wielkich mistrzów">>>

***

Tytuł audycji: Obrazy wielkich mistrzów w Trójce
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Katarzyna Swinarska, Jarosław Czarnecki
Data emisji: 14.08.2015
Godzina emisji: 11.15

mk/ei

Czytaj także

"Kraina lenistwa" Bruegela, czyli słodkie nieróbstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 14:30
Przewracamy kolejną kartę z kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". Tym razem - wrzesień, a więc "Kraina lenistwa" Pietera Bruegela zwana też "Krainą szczęśliwości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wolność wiodąca lud na barykady" - niechciany grzmot...?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 12:00
Czas na październikową kartę z kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". Przed Państwem "Wolność wiodąca lud na barykady" Eugène'a Delacroix.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwie Fridy", czyli wizualizacja emocji

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 14:04
- Twórczość Fridy Kahlo to swego rodzaju kronika jej życia. To opowieść o jej cierpieniu - opowiada Joanna Rusinek, malarka.
rozwiń zwiń