X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prokrastynacja. Ciebie też dopadła?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 14:47
- Z badan wynika, że 85 proc. Polaków odkłada na później różne sprawy. Najczęściej unikamy czynności domowych - mówi dziennikarz Trójki Marcin Gutowski, który w swojej audycji przyjrzał się zjawisku prokrastynacji.
Audio
  • Goście Marcina Gutowskiego analizują zjawisko prokrastynacji (Przyciasny beret/ Trójka)
Psychologowie tłumaczą, że natłok obowiązków zmusza nas do dzielenia ich na pilne, ważne i mniej istotne oraz do ustalania kolejności ich wykonania
Psychologowie tłumaczą, że natłok obowiązków zmusza nas do dzielenia ich na pilne, ważne i mniej istotne oraz do ustalania kolejności ich wykonania Foto: Glow Image/ East News

Czym jest prokrastynacja? To patologiczna tendencja do nieustannego przekładania pewnych czynności na później. Psycholog Igor Rotberg tłumaczy, że taka skłonność może mieć dwa źródła. - Przyczyną może być spadek po przodkach w postaci impulsywności. Bo osoby, które są bardziej impulsywne, mają problemy ze skupieniem się na czynnościach, w których efekt przychodzi później. Łatwiej ulegają "rozpraszaczom", które są dookoła - tłumaczy ekspert.

Drugim wyjaśnieniem może być… perfekcjonizm. Igor Rotberg tłumaczy w audycji m.in., jak to możliwe, że dążenie do idealnego wypełnienia zadania sprawia, że cały plan odkładamy na później.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Gość: Łada Drozda (psycholog, trener biznesu), Igor Rotberg (psycholog i terapeuta), Wojciech Busiel (psycholog i psychoterapeuta), Magdalena Białkowska (lekarz dietetyk), Maria Zarzycka (terapeutka uzależnień), Ewa Sakowska (Polka mieszkająca w Atenach), Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW)
Data emisji:
20.03.2016
Godzina emisji: 11.05

ei/kul

Czytaj także

Wstyd - szczególnie bolesna emocja

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 19:24
- To jedna z najtrudniejszych do zniesienia emocji. Ta przykrość związana ze wstydem to efekt działania tej samej części mózgu, która uczestniczy w bólu fizycznym - mówi dr Tomasz Czub z UAM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co komu zabawa, czyli o korzyściach płynących z uciech

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 18:00
- Kiedy człowiek się bawi, to przez jego mózg przepływają hormony szczęścia, miłości, akceptacji i zadowolenia z siebie - zapewnia Marta Miłoń z Instytutu Nowoczesnej Edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciszke tłumaczy, czym jest prawdziwa miłość

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 13:33
- Miłość niejedno ma imię, bo kochamy na różne sposoby. Co więcej, ta sama para kocha się na różne sposoby w zależności od momentu trwania ich związku - tłumaczył w Trójce psycholog badający relacje międzyludzkie.
rozwiń zwiń