Prokrastynacja. Ciebie też dopadła?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 14:47
- Z badan wynika, że 85 proc. Polaków odkłada na później różne sprawy. Najczęściej unikamy czynności domowych - mówi dziennikarz Trójki Marcin Gutowski, który w swojej audycji przyjrzał się zjawisku prokrastynacji.
Audio
  • Goście Marcina Gutowskiego analizują zjawisko prokrastynacji (Przyciasny beret/ Trójka)
Psychologowie tłumaczą, że natłok obowiązków zmusza nas do dzielenia ich na pilne, ważne i mniej istotne oraz do ustalania kolejności ich wykonania
Psychologowie tłumaczą, że natłok obowiązków zmusza nas do dzielenia ich na pilne, ważne i mniej istotne oraz do ustalania kolejności ich wykonania Foto: Glow Image/ East News

Czym jest prokrastynacja? To patologiczna tendencja do nieustannego przekładania pewnych czynności na później. Psycholog Igor Rotberg tłumaczy, że taka skłonność może mieć dwa źródła. - Przyczyną może być spadek po przodkach w postaci impulsywności. Bo osoby, które są bardziej impulsywne, mają problemy ze skupieniem się na czynnościach, w których efekt przychodzi później. Łatwiej ulegają "rozpraszaczom", które są dookoła - tłumaczy ekspert.

Drugim wyjaśnieniem może być… perfekcjonizm. Igor Rotberg tłumaczy w audycji m.in., jak to możliwe, że dążenie do idealnego wypełnienia zadania sprawia, że cały plan odkładamy na później.

***

Tytuł audycji: Przyciasny beret
Prowadzi: Marcin Gutowski
Gość: Łada Drozda (psycholog, trener biznesu), Igor Rotberg (psycholog i terapeuta), Wojciech Busiel (psycholog i psychoterapeuta), Magdalena Białkowska (lekarz dietetyk), Maria Zarzycka (terapeutka uzależnień), Ewa Sakowska (Polka mieszkająca w Atenach), Marcin Zych (Ogród Botaniczny Wydział Biologii UW)
Data emisji:
20.03.2016
Godzina emisji: 11.05

ei/kul

Czytaj także

Wstyd - szczególnie bolesna emocja

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 19:24
- To jedna z najtrudniejszych do zniesienia emocji. Ta przykrość związana ze wstydem to efekt działania tej samej części mózgu, która uczestniczy w bólu fizycznym - mówi dr Tomasz Czub z UAM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co komu zabawa, czyli o korzyściach płynących z uciech

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 18:00
- Kiedy człowiek się bawi, to przez jego mózg przepływają hormony szczęścia, miłości, akceptacji i zadowolenia z siebie - zapewnia Marta Miłoń z Instytutu Nowoczesnej Edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciszke tłumaczy, czym jest prawdziwa miłość

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 13:33
- Miłość niejedno ma imię, bo kochamy na różne sposoby. Co więcej, ta sama para kocha się na różne sposoby w zależności od momentu trwania ich związku - tłumaczył w Trójce psycholog badający relacje międzyludzkie.
rozwiń zwiń