X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uroki kuchni kresowej [3 września 2010]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 16:57
Bliny, chrust, pierogi, kucja, kindziuk, kołduny - wszyscy wiemy, jak smakują, ale czy wiemy skąd pochodzą i jaki był ich oryginalny smak i przyrządzanie?
Audio

Często spożywamy potrawy, nawet nie zdając sobie sprawy z ich historycznego pochodzenia. Jak powiedział Andrzej Fiedoruk, jedno z naszych tradycyjnych dań pochodzi od Tatarów. A są to ulubione przez wszystkich Polaków pierogi. Jest całe mnóstwo staropolskich potraw, mających niesamowitą historię.

Gośćmi audycji byli profesor Kwiryna Handke, językoznawca PAN oraz Andrzej Fiedoruk, autor książek "Kuchnia kresowa" i "Kuchnia lwowska".

Audycję prowadziła  Katarzyna Hejke

Zobacz więcej na temat: bliny kołduny pierogi

Czytaj także

Kręte ścieżki ludzkiego podniebienia

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 21:00
Książka Bryana Bruce'a "Historia smaku" wiedzie nas po krętych ścieżkach ludzkiego podniebienia, jego gustach i zaskakujących wyborach. Rozmowa z autorem już dziś, po 21.00. Do usłyszenia!
rozwiń zwiń