OFF Festival Katowice 2017: PJ Harvey!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 19:45
PJ Harvey, Talib Kweli, Kwadrofonik i Artur Rojek, Helado Negro, Group A - artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu wszystko dzieli, ale łączy odwaga i konsekwencja w realizowaniu najśmielszych wizji.
Audio
  • Kolejni artyści zagrają na OFF Festival 2017 (Aksamit/Trójka)
PJ Harvey
PJ HarveyFoto: mat. promocyjne

PJ Harvey

Znakomita kompozytorka, poetka, instrumentalistka i wokalistka, charyzmatyczna osobowość sceniczna. Jedyna w swoim rodzaju Polly Jean, którą podziwiamy od lat i we wszystkich jej wcielaniach - i tym najdawniejszym, chropowatym, postpunkowym, i tym szlachetnym, kameralnym z albumu "White Chalk" i natchnionym, zaangażowanym, folkrockowym z "Let England Shake" i "The Hope Six Demolition Project". Imponuje nam to, że PJ Harvey chce pieśnią zmieniać świat i wierzymy, że wielu z nas przekona w Katowicach, że warto się do tego dzieła przyłączyć.

Talib Kweli

Raper i aktywista z Brooklynu. Pojawił się na naszych radarach jako połowa duetu Black Star, współtworzonego z Mos Defem. 15 lat temu zadebiutował albumem solowym, adekwatnie zatytułowanym "Quality" - bo techniczna biegłość i muzyczna świadomość idzie u niego w parze ze społecznym i politycznym zaangażowaniem. Współpracował m.in. z Kanye Westem, The Roots i Madlibem, pomagał w karierze początkującemu Kendrickowi Lamarowi. Wiecznie poszukujący Talib Kweli jest jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli amerykańskiego hip-hopu - taka postawa niekoniecznie prowadzi na szczyt "Billboardu", ale jesteśmy przekonani, że na OFF-ie, gdzie przyjeżdża z zespołem, będzie się czuł jak w domu.

Kwadrofonik i Artur Rojek

Niezwykła to musi być rzecz, że połączyła Kwadrofonik – jeden z najbardziej oryginalnych i wizjonerskich zespołów na polskiej scenie - z Arturem Rojkiem, dyrektorem artystycznym naszego festiwalu, ale i wokalistą, czerpiącym z różnych tradycji muzyki alternatywnej. I rzeczywiście - "Industrial Symphony No. 1", którą w porozumieniu z Davidem Lynchem i w nawiązaniu do jego filmów skomponował Angelo Badalamenti, jest co najmniej niezwykła. To melancholijna opowieść o miłości, samotności i ciemności. Mroczny musical, którego brzmienia Kwadrofonik przepisał na charakterystyczne dla siebie instrumenty (fortepian, perkusję, marimbę czy syntezatory), a którego głosem - zastępującym oryginalne partie Julee Cruise – został Artur Rojek. "Symfonię przemysłową Nr 1" zobaczycie i usłyszycie na OFF-ie, ale później może do was wracać w snach…

Helado Negro

"Nikt nie brzmi tak jak on, w żadnym gatunku muzyki" - jeśli w recenzjach twojej płyty pojawiają się tego rodzaju sformułowania, to znaczy, że coś się udało. Rzeczywiście, Roberto Carlos Lange - urodzony na Florydzie syn imigrantów z Ekwadoru - potwierdził swoim ostatnim albumem "Private Energy", że nie jest sezonową ciekawostką, ale jednym z najbardziej oryginalnych głosów współczesnej amerykańskiej sceny. Eklektycznie połączenie bogatego dziedzictwa muzyki Ameryki Łacińskiej z sennym electro-popem i politycznym zaangażowaniem dało fascynujący efekt. "Brzmi, jakby rzucał na nas urok" - zauważył recenzent Pitchforka. Tak, tak to brzmi. 

Group A

Rezydujący w Berlinie japoński duet, łączący awangardową muzykę z poezją, sztuką performatywną i malarstwem. Od pięciu lat nieustraszone Tommi Tokyo (syntezatory, głos, instrumenty perkusyjne) i Sayaka Botanic (skrzypce, taśmy) prowadzą poszukiwania na granicy industrialu, współczesnej muzyki improwizowanej, techno i noise’u, każdy koncert zamieniając w eksperyment muzyczny i wizualny.

(mat. promocyjne)

Czytaj także

OFF Festival 2017: muzyka, która jest wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 19:42
W sierpniu OFF Festival Katowice 2017 odwiedzą najwybitniejsi, najbardziej śmiali i oryginalni twórcy światowej alternatywy - od Shellac, przez Daniela Johnstona po Silver Apples.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Rojek i kobiece ogłoszenia OFF Festivalu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:45
Gościem Anny Gacek był Artur Rojek, który opowiedział, jakie artystki odwiedzą w tym roku katowicką Dolinę Trzech Stawów.
rozwiń zwiń