Siedem prostych nawyków, które zmieniają życie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 16:02
- Siedem nawyków skutecznego działania jest trochę, jak oprogramowanie do szczęśliwego życia. Nie jest to łatwa recepta, ale im wcześniej wprowadzamy nawyki w życie, tym lepiej - mówi edukatorka, Magdalena Niemczuk-Kobosko.
Audio
  • O siedmiu nawykach, które mogą odmienić życiu, dopingowaniu, które nie wszystkim służy i internecie w edukacji (Godzina Wychowawcza/ Trójka)
Siedem nawyków można wprowadzać w każdym wieku i im wcześniej nauczymy się myśleć inaczej o organizacji naszego czasu i wybieraniu tego, co najważniejsze, tym lepiej
Siedem nawyków można wprowadzać w każdym wieku i im wcześniej nauczymy się myśleć inaczej o organizacji naszego czasu i wybieraniu tego, co najważniejsze, tym lepiejFoto: YAKOBCHUK VIACHESLAV/Shutterstock

Stephen R. Covey napisał podręcznik z dość prostymi zasadami, których wprowadzenie w życie może znacząco je odmienić. Siedem nawyków skutecznego działania nie są niczym nowym, jednak zwykle, pomimo tego, że wiemy, jak postępować, to tego nie robimy. Pierwszy z nich poleca, by być proaktywnym, czyli brać stery życia w swoje ręce wraz ze wszystkimi, nie tylko dobrymi, konsekwencjami. - Nawyki, jak mięśnie możemy ćwiczyć i staramy się pokazywać, że są one rodzajem mentalnej siłowni. Przekazujemy również techniki, dzięki którym można je wprowadzić w życie - opowiada trenerka, Magdalena Niemczuk-Kobosko.

Zaczynaj z wizją końca i rób najpierw to, co najważniejsze, to kolejne z przykazań programu skutecznego działania. Gość Trójki dodaje, że warto przy okazji przypomnieć powiedzenie "powiedz mi jak spędzasz dzień, a powiem ci jak spędzasz życie". Priorytetyzacja życiowych zadań i nieustanne zastanawianie się, co jest dla nas ważne to istota przemiany myślenia. W audycji mówimy, jak rozpocząć proces zmieniania się "między uszami", co oznacza "ostrzenie piły" i jak spojrzeć na siebie z boku, by zacząć wprowadzanie tych siedmiu nawyków w życie. Jak to przełożyć na edukację?

W programie mówimy też o dopingu, który może wyrządzić krzywdę i wyjaśniamy, czym jest otwarta edukacja.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Magdalena Niemczuk-Kobosko (trenerka, tutorka, nauczycielka, edukatorka, FC EDU), Katarzyna Górkiewicz (Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Szkoła z Klasą)
Data emisji:
27.03.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/mp

Czytaj także

Bajeczny świat, którego nie ma, czyli reklamy a dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 00:11
- Rola wychowawcza rodzica ważna jest na każdym etapie rozwoju. Wchłanianie komunikatów z telewizora czy internetu, bez odpowiedniego komentarza, może wypaczyć wyobraźnię - mówi dr Anna Pycka z Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskryminacja rówieśnicza - reaguj nim będzie za późno

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 17:53
- Kiedyś było tak, że formą dyskryminacji były wyzwiska, a teraz często przybiera to formę nagonki na portalach społecznościowych, gdzie dziecko jest szczute przez swoich rówieśników - Aleksandra Ejsmont z Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci? Inaczej o rodzicielstwie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 01:56
- Ta książka to opowieść o tym, jak rodzice próbują na różne sposoby przygotować dzieci do życia w dorosłym świecie - mówi o książce Mei-Ling Hopgood Anna Zdrojewska z wydawnictwa Mamania.
rozwiń zwiń