Skąd się wziąłem? Tych kilka trudnych pytań i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 23:54
Skąd się wziąłem - to jedno z najtrudniejszych pytań, jakie mogą nam zadać dzieci. Wprowadza dorosłych w zakłopotanie, a jak się okazuje, odpowiedź na nie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać.
Audio
  • Jak wytłumaczyć maluchom, skąd biorą się dzieci? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Dzieci w wieku przedszkolnym przyswajają biernie po kilkanaście słów dziennie, więc psycholog poleca, by nie kazać im powtarzać trudnych słów, np. tych, związanych z anatomią i sferą intymną, tylko dać na oswojenie się z nimi wystarczająco dużo czasu
Dzieci w wieku przedszkolnym przyswajają biernie po kilkanaście słów dziennie, więc psycholog poleca, by nie kazać im powtarzać trudnych słów, np. tych, związanych z anatomią i sferą intymną, tylko dać na oswojenie się z nimi wystarczająco dużo czasuFoto: Mindy Gerecke via Foter.com / CC BY-SA

Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują jednoznacznych odpowiedzi i zapewnienia, że "wzięły się z miłości" im nie wystarczą, bo na tym etapie rozwoju nie posiadają zdolności myślenia abstrakcyjnego. Dlatego warto... zacząć od końca. - Jeśli chcemy udzielić odpowiedzi w ładny i elegancki sposób, to warto powiedzieć, że dlatego, bo "rodzice chcieli ciebie mieć". To daje podstawę do tego, by myśleć, że każde dziecko jest chciane bez względu na sytuację, w jakiej się znalazło - mówi Bianca Beata Kotoro, psycholog społeczny.

Terapeutka radzi, by wymienić poszczególne etapy, które doprowadziły do narodzin, jak: poród, ciąża i to, co najczęściej krępujące, a od czego się wszystko zaczęło. Pomocne jest w tym odczarowanie języka, o czym mówimy w nagraniu audycji. Jakich słów zatem używać? Jak wprowadzić temat seksualności w rozmowie z przedszkolakami? Zapraszamy do słuchania.

O bajkach, opowieściach związanych z dzieciństwem i tym, jak najlepiej opowiadać najmłodszym mówi nam profesjonalny bajarz Szymon Góralczyk.

Misiaczek? Samochodzik? Mleczko? Pieluszka? O tym, dlaczego rozmawiając z dziećmi używamy pełnego zdrobnień i pieszczotliwych zwrotów języka, mówi nam tata i trójkowy kolega Krystian Hanke.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Szymon Góralczyk (bajarz z Karawany Opowieści), Krystian Hanke (dziennikarz Trójki, prywatnie tata dwójki dzieci), Bianca Beata Kotoro (psycholog społeczny, terapeutka, psychoseksuolog)
Data emisji:
24.04.2017
Godzina emisji: 15.06

sm/ei

Czytaj także

Bajeczny świat, którego nie ma, czyli reklamy a dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 00:11
- Rola wychowawcza rodzica ważna jest na każdym etapie rozwoju. Wchłanianie komunikatów z telewizora czy internetu, bez odpowiedniego komentarza, może wypaczyć wyobraźnię - mówi dr Anna Pycka z Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedem prostych nawyków, które zmieniają życie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 16:02
- Siedem nawyków skutecznego działania jest trochę, jak oprogramowanie do szczęśliwego życia. Nie jest to łatwa recepta, ale im wcześniej wprowadzamy nawyki w życie, tym lepiej - mówi edukatorka, Magdalena Niemczuk-Kobosko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Partnerstwo i otwartość dźwigniami edukacji

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:50
- Jesper Juul pokazuje jak być z dzieckiem, kiedy nam i najmłodszym jest trudno w jakiejś sytuacji. Jego książki są wzmacniające, bo dodają sił i odwagi - mówi edukatorka, Martyna Gryżewska.
rozwiń zwiń