Szkoła idealna, czyli jaka?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 01:00
– Świat ciągle się zmienia. Szkoły też muszą się zmieniać. To nigdy nie będzie dokonany proces. Na jakimkolwiek poziomie byśmy nie byli, można iść dalej – ocenia dr Marzena Żylińska, od lat zaangażowana w program "Budząca się szkoła".
Audio
  • Jak zmienić szkołę, żeby wspierała kreatywność i innowacyjność dzieci? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuganov Konstantin/shutterstock.com

nastolatek depresja 1200 free
Jak walczyć z depresją u dzieci i młodzieży?

Jak wyjaśniła rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej, celem programu jest zachęcenie osób, które współtworzą szkoły, do ulepszania tych miejsc. – Mamy mnóstwo badań, również polskich, które pokazują, że dzieci w szkole się nudzą, że duża część z nich szkoły nie lubi, że odczuwają w tam ogromny stres. W zeszłym roku ukazała się książka Michaela Markworta-Schulte "Wypalone dzieci", która pokazuje zupełnie dramatyczny proces. Dzieci są wypalone. Dzieci mają depresje. My tego nie widzimy, nie chcemy dostrzegać – zauważa Marzena Żylińska. Jak dodaje, kiedy nasze metody nie działają, chętnie przerzucamy winę na dzieci, na uczniów i dokręcamy śrubkę, czyli dajemy im więcej tego, co je niszczy. 


młodzież park tablety kultura cyfrowa 1200x660.jpg
O młodzieży "zwolnionej z teorii"

Dlaczego jeszcze szkoła zabija ciekawość i radość nauki? Jak temu zaradzić? Kiedy pojawiła się obowiązująca teraz idea podstawy programowej? Dlaczego nie można przekazać wiedzy? 

Odpowiedzi m.in. na te pytania padają w audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Gość: dr Marzena Żylińska (metodyk, od lat zaangażowana w program "Budząca się szkoła")
Data emisji: 19.06.2018
Godzina emisji: 23.08

gs/mk

Czytaj także

Jak radzić sobie z maturalnym stresem?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 00:30
Maj, kwitnące kasztany i zapach zbliżających się wakacji, ale najpierw egzamin dojrzałości. Matura to dla wielu uczniów wydarzenie spędzające sen z powiek. Co robić, aby ze spokojem przeżyć te majowe dni?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet to nie samo zło

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 00:00
Coraz częściej spotykamy się z opinią, że dzieci powinny korzystać z internetu pod nadzorem osób starszych, a to ze względu na łatwy dostęp do treści nieodpowiednich dla najmłodszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Gąsiorowski: piszę książki dla dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 00:00
Gościem audycji był dziennikarz MIchał Gąsiorowski, który opowiadał o swoich książkach: "Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji" i "To jest futbol".
rozwiń zwiń