Czy pioruny lubią się powtarzać?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 11:00
Czy piorun w czasie burzy może dwukrotnie uderzyć w to samo miejsce? Zdaniem dr. Tomasza Rożka rzeczywiście jest to możliwe, ale jednocześnie mało prawdopodobne. Dlaczego?
Audio
  • Czy piorun może uderzyć dwukrotnie w to samo miejsce podczas jednej burzy? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Dr Rożek tłumaczy, że pioruny pojawiają się, gdy chmura jest szczególnie nisko zawieszona i wtedy, gdy poniżej są wystające elementy, jak drzewa czy słupy. Im mniejsza odległość między chmurą, a ziemią, tym łatwiej jest ładunkowi elektrycznemu przeskoczyć.
Dr Rożek tłumaczy, że pioruny pojawiają się, gdy chmura jest szczególnie nisko zawieszona i wtedy, gdy poniżej są wystające elementy, jak drzewa czy słupy. Im mniejsza odległość między chmurą, a ziemią, tym łatwiej jest ładunkowi elektrycznemu przeskoczyć.Foto: Petar Bogdanov/pixabay.com

Podobnie, jak w przypadku Heraklitowego stwierdzenia panta rhei, tak samo jest w przypadku burzy. Zwykle nie "wisi" ona w jednym miejscu, ale się przemieszcza. To jeden z powodów, dla których pioruny uderzają w coraz to nowe miejsca.

- To nie jest tak, że miejsce, w które uderzy piorun, jest jakoś przewidywalne. Ono zależy od wielu różnych czynników - wyjaśnia Tomasz Rożek.

Dlaczego ładunki elektryczne "skaczą" nie po linii prostej, a zygzakiem, zwiększając sobie tym trasę "przelotu"? Czym są przedpioruny? Zapraszamy na krótką powtórkę z lekcji fizyki. Więcej na ten temat w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 22.08.2017
Godzina emisji: 7.15

czaj/mk

Czytaj także

Co łączy burzę z szybszym psuciem się jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 16:13
Pogoda, obok polityki, jest jednym z najczęściej poruszanych w społeczeństwie tematów. Dlatego tym razem wspólnie z Tomaszem Rożkiem zastanawiamy się, czy w burzowy dzień jedzenie szybciej się psuje...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to się dzieje, że żaglówki pływają pod wiatr?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 11:33
– One nie pływają pod wiatr. Jeśli żaglówka znajduje się w linii wiatru, nie jest w stanie płynąć – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Informacje pędzą z prędkością światła

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 13:00
- Dzięki światłowodom działa internet i cała komunikacja - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń