Dlaczego pierogi wypływają na powierzchnię wody?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 10:00
– Za tym wszystkim stoi fizyka – mówi dr Tomasz Rożek, który wprawdzie nie jest specem od gotowania pierogów, ale doskonale zna procesy, które zachodzą dookoła nas.
Audio
  • Dlaczego pierogi wypływają na powierzchnię wody? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: marketlan/Shutterstock

Dr Rożek wyjaśnia, że wypływanie pierogów na powierzchnię wody łączy się z jej wrzeniem i parowaniem. Tłumaczy rolę, jaką w całym procesie odgrywają "wylatujące bąbelki", i podpowiada, co by się stało, gdybyśmy próbowali gotować pierogi na szczycie Mount Everestu.

To jednak nie wszystko. W ramach lekkiej rozmowy na poważny naukowy temat dr Rożek i redaktor Łukawski wymyślają idealny tytuł dla filmowej produkcji z kategorii "kulinarny horror".

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 7.12.2017
Godzina emisji: 7.16

iwo/mk

Czytaj także

Bioluminescencja. Te organizmy produkują światło

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:30
Na świecie istnieją dzisiątki organizmów, które są w stanie produkować światło. Mieszkające w głębinach bakterie, skorupiaki czy ryby korzystają z tej zdolności, by na przykład zwabiać swoje ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wysokie może być drzewo?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:57
– Teoretycznie drzewo może wyrosnąć na wysokość 150 metrów. Ale co znaczy "teoretycznie"? – pyta dr Tomasz Rożek i tłumaczy słuchaczom, na czym polega "magia drzew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:45
– Liście żółkną nie dlatego, że coś zaczyna się produkować, ale wręcz przeciwnie – przestaje powstawać w nich zielony barwnik – mówi Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń