Dlaczego pocimy się, spożywając pikantne potrawy?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 14:23
- Nasze ciało nie rozróżnia sytuacji, w których jemy, pijemy, gryziemy rzeczy bardzo ostre, od sytuacji, w których jest bardzo gorąco - mówi dr Tomasz Rożek. 
Audio
  • Dlaczego pocimy się, spożywając pikantne potrawy? (Trójka/Pytania z kosmosu)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Johan Swanepoel/Shutterstock.com

- Niezależnie od tego, czy jemy coś bardzo ostrego, czy bardzo gorącego, do mózgu trafia dokładnie ten sam sygnał. Z punktu widzenia mózgu to jest to samo, dlatego jeśli jemy coś ostrego, to mózg dostaje sygnał, żeby włączyć system regulacji temperatury - tłumaczy dr Rożek. - To też oznacza, że jeśli jest bardzo gorąco, to powinniśmy jeść ostre rzeczy i pić gorące napoje. Wtedy mózg włącza nam dodatkowy system chłodzenia. Właśnie dlatego w krajach, w których jest dużo goręcej niż u nas, nie pije się rzeczy prosto z lodówki, tylko je się gorące posiłki, bo wtedy ludzie czują się poprostu lepiej - mówi dr Tomasz Rożek. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski 
Data emisji: 24.09.2018
Godzina emisji: 7.13


Czytaj także

Co by się stało, gdyby na jakiś czas przysłonić Słońce?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 12:17
– Jeśli wyłączylibyśmy ten "piec centralnego ogrzewania", na pewno mielibyśmy zepsute humory – mówi dr Tomasz Rożek. Jakie jeszcze byłyby konsekwencje zasłonienia Słońca? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co by się stało gdybyśmy zamienili bieguny miejscami?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 14:23
– One się co jakiś czas zamieniają, więc Ziemi nie stałoby się kompletnie nic. Życiu też by się nie stało nic, ale naszej cywilizacji mogłoby się stać dużo – mówi dr Tomasz Rożek. Co konkretnie?
rozwiń zwiń