Czy planety wydają jakieś dźwięki?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 07:20
– Ziemia ma całkiem szeroką gamę dźwięków, począwszy od tego, co dzieje się w atmosferze. Jeżeli np. piorun dobrze słychać na Ziemi, to na pewno jest słyszalny także na Wenus – odpowiada dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Czy możemy usłyszeć kosmos? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Sergey Nivens

Jak tłumaczy dr Rożek, przestrzeń między planetami (w tym Ziemią) i gwiazdami jest niemal próżnią, więc nie rozchodzą się tam fale mechaniczne, w tym fale dźwiękowe. Jednak to wcale nie oznacza, że w kosmosie jest cicho – Dźwięki kojarzą się raczej z czymś żywym, jednak wydają także obiekty, które "nie żyją". Tytan, jeden z księżyców Saturna, ma na swojej powierzchni płynne zbiorniki z metanem i na tych zbiornikach widać, że pojawiają się fale. Być może będąc tam na miejscu, usłyszelibyśmy dźwięki, takie jak nad Bałtykiem – mówi.

W Internecie można znaleźć mnóstwo nagrań audio zarejestrowanych w kosmosie. Skoro tam fale dźwiękowe się nie rozprzestrzeniają, dlaczego jesteśmy w stanie je usłyszeć? – Fale elektromagnetyczne, czyli m.in. światło, fala radiowa, fala radarowa czy mikrofale rozchodzą się w próżni. Możemy rejestrować fale elektromagnetyczne i za pośrednictwem reguły matematycznej czy jakiegoś urządzenia, zamieniać je na fale mechaniczne. W ten sposób powstają bardzo ciekawe, choć czasem niepokojące, dźwięki – wyjaśnia ekspert radiowej Trójki.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 7.14

kr/ml/mat. promocyjne

Czytaj także

Czy satelity mogą przysłaniać nam gwiazdy?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:20
– Działających satelitów jest około tysiąca, a tych niedziałających około 2,5 tys. Włączając inne duże obiekty, czyli tzw. kosmiczne śmieci, na niebie jest ich w sumie ok. 10 tys. – wylicza dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Wszechświat ma granice?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 17:31
– Nie było takich badań, które by to potwierdziły…  Nie będzie ich także w przyszłości! – zaznaczył na samym początku dr Tomasz Rożek. Skąd taka zdecydowana odpowiedź eksperta Trójki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co stałoby się Ziemi, gdyby w Słońce uderzył obiekt jej wielkości?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 07:40
– Ziemia jest ponad 330 tys. razy lżejsza od Słońca. Innymi słowy, co by się stało, gdyby Słońce nagle zyskało 0,0003 procenta masy więcej? – pyta retorycznie dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń