Czy wszystkie metale ziem rzadkich znajdują się w Chinach?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:20
– W jednym z poprzednich wydań audycji była mowa o tym, że Chińczycy kontrolują większość wydobycia metali ziem rzadkich. Dlaczego tych metali nie ma poza Chinami? – zastanawia się nasz Słuchacz. – Słowo "kontrolują" jest tutaj kluczowe – odpowiada doktor Tomasz Rożek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kim Christensen

Metalami ziem rzadkich nazywamy rodzinę 17 pierwiastków chemicznych, do której zaliczmy dwa skandowce (skand i itr) i wszystkie lantanowce (w tym lantan, neodym, gadolin czy terb). Występują one nie tylko na terenie Chin, ale i w wielu innych miejscach na świecie, m.in. w USA, Brazylii, Australii i w krajach Afryki. Do Chin należy jednak najwięcej kopani.


Posłuchaj
04:40 2020_08_12 07_16_47_PR3_Pytania_z_kosmosu.mp3 Dlaczego Chiny dominują w wydobyciu metali ziem rzadkich? (Pytania z kosmosu/Trójka)

 

– Chiny mocno inwestują w Afrykę. Afryka jest w przeważającej większości biedna i mam nieeleganckie podejrzenia, że Chińczycy nie chcą po prostu pomóc. Może w niektórych aspektach pomagają, bo budują strukturę – drogi, szpitale, natomiast te kraje muszą czymś zapłacić, a płacą swoimi złożami – wyjaśnia naukowy dziennikarz Trójki. 

Wrzuciłem obrączkę do kwasu/Nauka. To Lubię
– To, że Chińczycy mają większość tego wydobycia, w przypadku niektórych metali oznacza nawet 99 proc. światowej produkcji – podsumowuje.
***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Czytaj także

Czy laik może stwierdzić autentyczność diamentu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 07:20
– Jak najbardziej. Sposobów jest kilka, ale najprostszym jest sprawdzenie, czy kamień, który trzymamy w ręku, przewodzi prąd – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest coś twardszego od diamentów?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 07:25
– Byłbym tu ostrożny. Na Ziemi faktycznie tak jest. Istnieją materiały twardsze od diamentów, ale są one syntetyczne – zaczął dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gdzieś w kosmosie istnieją pierwiastki, których nie znamy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:20
– Kiedy patrzymy na tablicę Mendelejewa, widzimy, że nie ma w niej dziur  – odpowiada dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń