"Hajstry. Krajobraz bocznych dróg", czyli Polska inaczej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 09:00
– Powód, dla którego podróżuję, to widoki, krajobrazy. W pewnym momencie stwierdziłem, że nie muszę jechać daleko, żeby zobaczyć dziki krajobraz, jeśli nie do końca znam swój kraj – mówi w Trójce Adam Robiński, autor książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".
Audio
  • "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg", czyli Polska inaczej (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Fragment okładki książki Hajstry. Krajobraz bocznych dróg Adama Robińskiego, wyd. Czarne
Fragment okładki książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" Adama Robińskiego, wyd. CzarneFoto: mat. promocyjne

Okładka książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" Adama Robińskiego, wyd. Czarne Okładka książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" Adama Robińskiego, wyd. Czarne

Czym są tytułowe hajstry? – To czarne bociany, kuzyni ptaków, które obserwujemy przy głównych drogach. Kiedyś było ich mnóstwo, a teraz, by je zobaczyć, potrzeba trochę cierpliwości i wiedzy, gdzie ich szukać – tłumaczy autor książki.

Prowadzący audycję Paweł Drozd zauważa, że ważnym bohaterem książki "Hajstry" jest las. – Rzeczywiście, jest sporo miejsc w Polsce, gdzie lasy są poruszające – potwierdza autor i jako przykład podaje puszczę na Pogórzu Przemyskim. – Drzewa są nam potrzebne, bo na nich zbudowaliśmy swój świat. To nie jest relacja dwustronna. Wydaje mi się, że to my potrzebujemy drzew, a drzewa do niczego nas nie potrzebują – podsumowuje Adam Robiński.

W audycji zatrzymaliśmy się również w indyjskiej części Himalajów, skąd po 100 dniach wróciła właśnie para długodystansowych piechurów, Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski.

Na koniec odwiedziliśmy centrum Afryki wraz z Dominikiem Szmajdą, który w styczniu zamierza przejść pieszo w Kongu jeden z największych lasów deszczowych Czarnego Kontynentu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Adam Robiński (dziennikarz i autor książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg"), Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski, Dominik Szmajda (podróżnicy)
Data emisji: 12.11.2017 
Godzina emisji: 8.07

ab/mz

Czytaj także

Sint Maarten. Jak się żyje na karaibskiej wyspie?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 18:00
– Czuję się tutaj szczęśliwsza niż w dużym mieście. Nawet jak mam gorszy dzień, wystarczy, że pójdę na plażę, popatrzę na fale i mam wrażenie, że wszystko się w głowie układa – mówi Katarzyna Didi-Rostworowska, mieszkająca na wyspie Sint Maarten. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca u podstaw w Etiopii

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 14:00
Kraj na uboczu Afryki, kraj niejako osobny – i nie bez przyczyny. Przeszłość, kultura, a nawet wiara ponad stumilionowej Etiopii wyraźnie odróżnia się na tle innych państw Czarnego Kontynentu.
rozwiń zwiń